Projekt Uniwersytetu Gdańskiego laureatem konkursu Narodowego Centrum Nauki
Interdyscyplinarny projekt pod kierownictwem prof. nadzw. dr hab. Marii Kaźmierczak z Uniwersytetu Gdański otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Sonata BIS 6 Narodowego Centrum Nauki. Praca zespołu dotyczy kluczowych kwestii jakości funkcjonowania rodziny i rozwoju dziecka związanych z zagadnieniem empatii.
Zakwalifikowany do finansowania projekt nosi tytuł: Empatia w parach jako predyktor responsywności na płacz dziecka w sytuacji aktywacji roli rodzicielskiej - mediacyjna rola oksytocyny i wazopresyny (model HEART). Proponowany model stanowi unikalną propozycję połączenia zmiennych psychologicznych, hormonalnych i genetycznych w celu poszukiwania biologicznego mechanizmu oraz prawidłowości oddziaływania empatii na odpowiedź dorosłej osoby w stosunku do potrzeb dziecka.
Empatia uznawana jest za podstawę relacji międzyludzkich. W koncepcjach z obszaru psychologii rozwojowej oraz rodziny empatia rodziców i jej okazywanie dzieciom to istotny czynnik procesu tworzenia więzi rodzinnych, wpływający na rozwój dzieci już od pierwszych dni ich życia. Najnowsze badania wskazują, że czynniki genetyczne wiązane z oksytocyną i wazopresyną (hormonami kluczowymi dla bliskości w relacjach) są ważne dla empatii, a zmiany poziomu tych hormonów w sytuacjach związanych z opieką są uznawane za czynnik wpływający na wrażliwość rodzicielską.
W ramach projektu zostanie podjęta współpraca zespołu Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego z ekspertami z dziedzin diagnostyki molekularnej (z Zakładu Diagnostyki Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), farmacji, neuroendokrynologii oraz położnictwa (z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) oraz z psychologami rozwojowymi z zagranicy (z Uniwersytetu w Leiden w Holandii).