fbpx „(Nie)męskość w tekstach kultury XIX- XXI wieku” | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

„(Nie)męskość w tekstach kultury XIX- XXI wieku”

mężczyzna fot. Jake Melara/ UnslashW daniach 28-29 września 2017 r. na Wydziale Filologicznym UG odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona wizerunkowi mężczyzny w kulturze.

Zaobserwowany w ostatnim czasie wzrost zainteresowania tematyką płci, skutkujący między innymi rozwojem badań genderowych, skupiających się na kobiecie i jej rolach społecznych, zdaje się inspirować do podjęcia równie istotnej problematyki, związanej z figurą mężczyzny. Wieloaspektowość zagadnień oraz ich złożoność stanowią wciąż pretekst do nowych i nowatorskich odczytań, zarówno dzieł starszych, XIX-wiecznych, jak i tych najnowszych, inspirując do oglądu problematyki (nie)męskości, prowadząc do próby opisu ról, relacji, transgresji i korelacji pomiędzy płciami.

Takie zadanie postawili sobie także organizatorzy konferencji, zapraszając do współudziału literaturoznawców, językoznawców, antropologów, kulturoznawców oraz innych znawców tematu z różnych ośrodków naukowych. Inspiracją do refleksji nad tematem „(nie)męskości” mogą być zagadnienia takie jak:

• figury męskości w literaturze, (nie)męskość jako kategoria kulturowa i jej reprezentacje w kulturzejęzyk w literaturze – język płci pod kątem (nie)męskości

• mężczyzna jako twórca literatury (i kultury)

• mężczyzna (po)nowoczesny

• mężczyzna i jego relacje z rodzin

• mężczyzna jako ojciec (i matka?)

• relacje mężczyzny z kobietami i mężczyznami

• zachowania „męskie” i „niemęskie”

• „maski męskości”

• figura homoseksualisty w tekstach kultury

• autor homoseksualista

• figura hermafrodyty i androgyne w kontekście męskości

W ramach Konferencji można zgłaszać autorskie ujęcia proponowanej tematyki. Zgłoszenia wraz z abstraktami (do 1000 znaków) należy przesłać do 30 czerwca 2017 r. na adres konferencja.niemeskosc@gmail.com. Decyzja o włączeniu referatu do refleksji konferencyjnej zostanie przesłana do 15 lipca 2017 r.

Opłata konferencyjna obejmuje koszty materiałów konferencyjnych, bufetu kawowego w przerwach obrad oraz planowanej publikacji pozytywnie zrecenzowanych artykułów i wynosi 400 zł z udziałem w uroczystej kolacji lub 350 zł bez udziału w kolacji. Opłata konferencyjna nie obejmuje kosztów noclegu.

piątek, 28 kwietnia 2017 roku, 18:49