fbpx Jak bezpiecznie imprezować? | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Jak bezpiecznie imprezować?

fot. materiały promocyjne „W ciemno nie piję” to projekt organizowany przez zespół ENACTUS PG. ENACTUS jest inicjatywą, w której spotykają się obecni liderzy, przedstawiciele biznesu oraz środowiska naukowego z liderami przyszłości, zdolnymi i aktywnymi studentami. Dążą oni wspólnie do pobudzenia przedsiębiorczości oraz aktywizacji zawodowej wybranych środowisk. W tym celu, zespoły ENACTUS realizują projekty edukacyjne, społeczne, ekonomiczne oraz przyjazne środowisku - ekologiczne. Kierując się zasadami etyki, poszukują rozwiązań biznesowych oraz mechanizmów rynkowych, które trwale i skutecznie poprawią jakość życia lokalnych społeczności.

Wiele słyszy się o bójkach podczas imprez, napadach w czasie powrotu do domu, gwałtach poprzez odurzenie pigułką gwałtu czy też o kradzieżach, ale tak naprawdę większość społeczeństwa dalej nic na ten temat nie wie, a co dopiero nie próbuje w żaden sposób dbać o swoje bezpieczeństwo. Takie sytuacje tyczą się zarówno nastolatków, jak i osób dorosłych. Dlatego celem projektu jest zwiększenie świadomości klubowiczów w tematyce bezpiecznego imprezowania. W jej zakres wchodzą takie zagadnienia jak: pigułki gwałtu, testy na jej obecność oraz bezpieczny powrót z imprezy do domu.

A co to właściwie jest pigułka gwałtu?

Pigułka gwałtu, inaczej zwana jako GHB, służy do obezwładnienia niczego nieświadomej ofiary i jej wykorzystania. Najczęściej wrzucana jest do drinków na imprezach i zaczyna działać po 15-30 minutach od zażycia. Jest bezbarwna, nie ma zapachu ani smaku i dobrze rozpuszcza się w wodzie, sokach, piwie czy drinkach. Ofiara staje się zamroczona, nie wie, co się z nią dzieje, a po całym zdarzeniu nic nie pamięta. Ponadto narkotyk jest trudny do wykrycia - we krwi pozostaje około 8 godzin, w moczu - około 12, dlatego sprawcy trudno jest coś udowodnić.

Inicjatorzy projektu chcą przekazywać, jakie skutki powoduje nieświadome imprezowanie. Dlatego stworzyli projekt edukacyjny, mający na celu uświadomienie młodych ludzi o problemie, jakim są napaści przy użyciu pigułek gwałtu, zarówno wobec kobiet jak i mężczyzn. Przedstawiają nieraz wstrząsające statystyki, mówią co należy robić i jak zapobiegać potencjalnym zagrożeniom Chcą również, przy współpracy ze studentami Wydziału Chemicznego PG, stworzyć test na obecność substancji psychoaktywnych, który będzie nie tylko skuteczny, ale i łatwy w użyciu oraz dyskretny. Podkreślają, że ich misją jest, by kluby, imprezy masowe jak i zwykłe domówki kończyły się zawsze tylko miłymi wspomnieniami następnego dnia.

Więcej informacji na Facebooku

poniedziałek, 15 maja 2017 roku, 17:15