fbpx Gdy profesor był studentem | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Gdy profesor był studentem

Prof. Dariusz Filar Fot. Karolina GleinertProf. Dariusz Filar jest jednym z bardziej znanych wykładowców Wydziału Ekonomicznego UG. Pracował jako główny ekonomista banku, był członkiem Rady Polityki Pieniężnem, doradzał premierom, publikował w polskiej i zagranicznej prasie. Zanim jednak to nastąpiło był studentem najpierw Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie, a później nowo powstałego Uniwersytetu Gdańskiego. W Radiu MORS wspomina czasy studenckie.

- Mam takie nieskromne poczucie, że nasz rocznik był rocznikiem interesujących ludzi. Były wśród nas osoby, które pozostały na uczelni, jak i tacy, którzy odegrali później istotną rolę w życiu kraju. W mojej grupie był Wojtek Okoński, który w latach 90. był wiceministrem współpracy gospodarczej z zagranicą i ministrem obrony narodowej. Byli także Mirek Gronicki, późniejszy minister finansów, Piotr Kuropatwiński do dziś pracujący na Uniwersytecie Gdańskim, Michał Korkozowicz, który odgrywa duża rolę w Stowarzyszeniu Absolwentów – mówi w audycji Gość Radia MORS prof. Dariusz Filar.

Opowiada też o przedmiotach, które sprawiały mu najwięcej trudności, o swoich ulubionych wykładowcach, studenckich i naukowych wyjazdach do Hiszpanii rządzonej wtedy jeszcze przez generała Franco. Rozmawiamy z nim także o Stowarzyszeniu Absolwentów Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie, Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wydziałów Ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego, w którego pracach bieże czynny udział jako członek Sądu Koleżeńskiego.

- Podejmowane są próby, żeby krąg absolwentów oddziaływał na aktualne życie studenckie. Absolwenci mogą się dzielić ze studentami swoim doświadczeniem z ich czasów studenckich, wiedzą i umiejętnościami, które pozyskali w czasie pracy zawodowej, mogą wskazywać możliwe ścieżki kariery, organizować konkursy, które także integrowałby środowisko – mówi prof. Filar.

Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu w czwartek o godzinie 10.05 i piątek o godzinie 13.05. Obszerne fragmenty wywiadu zostaną też opublikowane w Gazecie Uniwersyteckiej.

Gość Radia MORS - prof. Dariusz Filar - 25 maja 2017

Maciej Goniszewski