21. Festiwal Szekspirowski
28 lipca (piątek) rozpoczyna się 21. Festiwal Szekspirowski. W tym roku na widzów czekają spektakle, koncerty, warsztaty, spotkania z artystami, seminaria, a także Scena OFF: monodramy, teatr uliczny, performance, happeningi. Tegoroczny Festiwal Szekspirowski potrwa 10 dni – do 6 sierpnia 2017. 21. 10 spektakli, kilkanaście wydarzeń w ramach Sceny OFF, 300 szekspirologów, artyści, aktorzy, animatorzy, twórcy reżyserzy, krytycy.
Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. W poprzednich edycjach mieliśmy przyjemność gościć takie gwiazdy jak Luk Perceval, László Bocsárdi, Elizabeth LeCompte, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale i wielu innych. Mieliśmy także okazję zobaczyć interpretacje sztuk Szekspira zrealizowane przez teatry m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Iranu, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe.
Podczas 21. edycji festiwalu również nie zabraknie wielkich nazwisk i wybitnych szekspirowskich realizacji. Będzie można zobaczyć dzieła wybitnych twórców światowego formatu, m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Chorwacji, Ukrainy, Hongkongu, Indii, Polski.
Spektaklom jak co roku towarzyszą warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria czyli działania Letniej Akademii Szekspirowskiej. Bogaty jest też tegoroczny nurt SzekspirOFF, po raz drugi w formule konkursowej.
Festiwal Szekspirowski to międzynarodowa platforma spotkań twórców i europejskiej publiczności. Wybitne nowe inscenizacje szekspirowskie, debaty krytyków, warsztaty oraz różnorodne wydarzenia towarzyszące – koncerty, wystawy, performanse, spektakle taneczne i uliczne, spotkania z artystami i próby otwarte.
Warto przypomnieć, że Uniwersytet Gdański współpracuje z Teatrem Szekspirowskim w ramach podpisanego porozumienia obejmującego takie obszary działań jak współpraca na rzecz wzajemnego popularyzowania nauki, wiedzy i kultury, wymiany doświadczeń w dydaktyce oraz organizacji wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych i kulturowych.
Informacje o festiwalu na stronie: http://festiwalszekspirowski.pl/pl/home/
Program: http://festiwalszekspirowski.pl/pl/home/program/