Wyklęty na 42. FPFF w Gdyni
Film w reżyserii Konrada Łęckiego, wyprodukowany przez Fundację „Między Słowami” aktora Marcina Kwaśnego, będzie można zobaczyć w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Pokaz prasowy odbędzie się 18 września o godz. 9.00, a następnie twórcy filmu spotkają się z dziennikarzami. Na 19 września, na godz. 11.00 zaplanowano uroczysty pokaz festiwalowy i spotkanie twórców z publicznością.
Swoją obecność w Gdyni zapowiedzieli – reżyser i autor scenariusza - Konrad Łęcki, producent i odtwórca jednej z głównych ról – Marcin Kwaśny, debiutująca główną rolą na dużym ekranie Hanna Świętnicka, odtwórca jednej z głównych ról Robert Wrzosek i autor zdjęć – Karol Łakomiec.
„Wyklęty” to film o brutalnych czasach, niedocenionych bohaterach targanych dylematami i sporze o historię, a także trudnej miłości i dramatach rodzin podziemia antykomunistycznego. Powstał w plenerach Gór Świętokrzyskich. Zdjęcia trwały od marca 2014 r. do maja 2016 r.
W obsadzie znaleźli się m.in.: Wojciech Niemczyk, Marcin Kwaśny, Hanna Świętnicka, Andrzej Plata, Olgierd Łukaszewicz, Robert Wrzosek, Ignacy Gogolewski, Marek Siudym, Piotr Cyrwus, Leszek Teleszyński, Maciej Rayzacher, Marcin Troński, Marcel Sabat.
Film miał premiery: w Warszawie 28 lutego 2017 r. (z udziałem m.in. Prezydenta RP Andrzeja Dudy) i w Kielcach – 2 marca 2017 r.
Dystrybutor filmu – firma Kondrat-Media wprowadziła „Wyklętego” na ekrany kin nie tylko w Polsce, ale także w Wielkiej Brytanii (regularna dystrybucja) oraz zorganizowała specjalne pokazy m.in. w Stanach Zjednoczonych i kilkunastu krajach europejskich.
Producent i odtwórca jednej z głównych ról, Marcin Kwaśny, który uczestniczył już w kilkudziesięciu pokazach podkreśla, że temat powojennych losów żołnierzy podziemia niepodległościowego jest wciąż zbyt mało wykorzystany przez kino - To jest dopiero drugi film, który podejmuje historię żołnierzy wyklętych po "Historii Roja" Jerzego Zalewskiego i jego odbiór jest głównie pozytywny. Często słyszałem opinię, że to film bardzo potrzebny. Dla mnie najważniejsze jest to, że budzi emocje, nie pozostawia widza obojętnym. Jestem przekonany, że „Wyklętego” można obejrzeć więcej niż jeden raz i za każdym razem odkrywać nowe treści - mówi Marcin Kwaśny – Cieszy mnie zainteresowanie filmem, gościliśmy na 36. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM, otrzymaliśmy nagrodę "Walkiria Filmowa" Drugiego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojennych w Kętrzynie, przed nami jeszcze między innymi udział w Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles. Sam fakt, że film zakwalifikował się do konkursu głównego 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych traktujemy jako sukces. Jestem ciekaw, jak ten film przyjmie bardzo wyrobiona i znająca się na dobrym kinie publiczność festiwalowa w Gdyni. - dodaje producent i aktor Marcin Kwaśny.
Akcja filmu toczy się w Polsce, w latach 1945-1948 i przedstawia żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczących z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Historia głównego bohatera oparta jest na kanwie losów ostatniego z Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, uczestnika wojny obronnej Polski 1939. Po 1945 r. związany był ze strukturami ZWZ-AK i brał udział w wielu zamachach na tzw. „utrwalaczy władzy ludowej” – milicjantów i żołnierzy formacji bezpieczeństwa.
Dla autora scenariusza i reżysera filmu, Konrada Łęckiego film „WYKLĘTY” to debiut w pełnometrażowej produkcji. – Przedstawiamy opowieść o naprawdę dramatycznych czasach, w których bohaterowie filmu, a zarazem rzeczywiste postacie, stawali przed trudnymi wyborami – powiedział Konrad Łęcki.
Pierwsze pieniądze na zdjęcia do filmu Fundacja „Między Słowami” zebrała od prywatnych darczyńców w Polsce i zagranicą. Następnie produkcję wsparły: Narodowy Instytut Audiowizualny (koproducent), PGNiG, Fundacja PGNiG, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Fundacja PGE, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Fundacja Reduta PWPW, Fundacja PZU, Fundacja Samorządność i Demokracja, Teatr Polski Inc. z Nowego Jorku, KRAM S.A., Gmina Sitkówka-Nowiny, firma Pukielnia i Malarnia.