fbpx Na UG trwa Ogólnopolski Kongres Młodej Nauki | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Na UG trwa Ogólnopolski Kongres Młodej Nauki

Baner Kongresu Młodej NaukiPo raz pierwszy na Uniwersytecie Gdańskim odbywa się Ogólnopolski Kongres Młodej Nauki zorganizowany przez naukowe czasopismo Uniwersytetu Gdańskiego PROGRESS oraz uniwersytecki portal popularnonaukowy ZATOKA NAUKI. Na Uniwersytet Gdański przyjadą młodzi naukowcy z całej Polski, którzy rozmawiać będą między innymi o współczesnym znaczeniu i sposobach uprawiania nauk społecznych i humanistyki.

Czas: 22-24 września 2017 (inauguracja: 22 września, godz. 10:45-12:00)

Miejsce: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Bałtycki Kampus UG w Gdańsku Oliwie, ul. Bażyńskiego 6

Podczas wystąpień inauguracyjnych uczestnicy usłyszą wystąpienia prof. Grzegorza Węgrzyna z Wydziału Biologii UG („Naukowe pomyłki”), dr Elżbiety Kolasińskiej z Wydziału Nauk Społecznych UG („Praca naukowca jako eksperta”) oraz dr Pawła Trawickiego z Wydziału Nauk Społecznych UG („Samorząd terytorialny oczami humanisty”).

W czasie Kongresu Młodej Nauki na Uniwersytecie Gdańskim młodzi naukowcy dyskutują i przedstawiają swoje badania i referaty w wielu obszarach tematycznych, są to miedzy innymi:

•             Język w działaniu – komunikacja medialna, etyka słowa, kultura języka

•             Myśl polityczna w Polsce Ludowej – między akceptacją a negacją ustroju

•             Człowiek w przestrzeni miasta

•             Nauki humanistyczne jako obszar badań i realizowania misji społecznej

•             Uzależnienia behawioralne

Informacje od organizatorów:

W dyskursie publicznym stawiane są pytania o to czy humanistyka jest dzisiaj potrzebna. W świetle wzrastającej roli parametryzacji osiągnięć naukowych oraz nacisku na aplikowalność wyników badań do przemysłu czy gospodarki można uznać, że rola nauk humanistycznych i społecznych maleje. Z drugiej strony problemy społeczne, które domagają się praktycznego rozwiązania wydają się przybierać na sile a humanistyka znajduje wielu obrońców. Widoczny jest również kryzys ról pełnionych przez naukowców i niepewność ścieżki kariery wśród młodych badaczy a szczególnie wśród doktorantów. Rozwiązania (na przynajmniej część problemów) nękających polską naukę i naukowców mają przynieść nowe akty prawne opracowywane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podczas kongresu chcemy przedstawić panoramę młodej polskiej nauki w przededniu czekających ją zmian. W czasie kilkunastu sesji zaprezentowane będą zarówno tematy związane z organizacją nauki (rola naukowca, samorządność doktorancka) jak i z teorią oraz praktyką badawczą z obszarów większości dyscyplin nauk humanistycznych i społecznych.

Wybrane wystąpienia zostaną opublikowane w czasopiśmie Progress oraz na portalu Zatoka Nauki: www.zatokanauki.pl

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1830556997272058/

piątek, 22 września 2017 roku, 15:54