fbpx Międzynarodowe Agendy Badawcze – 140 mln zł na przełomowe badania | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Międzynarodowe Agendy Badawcze – 140 mln zł na przełomowe badania

Prof. Robin Fahraeus i prof. Theodore Hupp_fot.OneHD – laureaci drugiego otwartego konkursu w programie MABJeszcze do 23 października br. można składać wnioski w kolejnym konkursie w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze realizowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Do zdobycia jest łącznie 140 mln zł. W aktualnej edycji konkursu finansowanie mogą zdobyć projekty realizowane w całej Polsce, ale z wyłączeniem województwa mazowieckiego.

Program Międzynarodowe Agendy Badawcze oferuje środki na utworzenie w Polsce nowych, autonomicznych ośrodków badawczych realizujących przełomowe w skali międzynarodowej badania naukowe. Jest on finansowany z funduszy unijnych pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Na uruchomienie jednego nowego centrum naukowego można otrzymać ok. 35 mln zł. Warunkiem zdobycia takiego finansowania jest pomysł na oryginalny, innowacyjny program badawczy, a także zaangażowanie silnego partnera lokalnego (np. uczelni wyższej),  zagranicznego i partnerów gospodarczych. Otrzymane finansowanie można przeznaczyć na badania prowadzone przez kilka grup badawczych. Termin składania wniosków w bieżącym konkursie upływa 23 października br. Finansowanie mogą zdobyć projekty realizowane w całej Polsce, ale z wyłączeniem województwa mazowieckiego.

Do konkursu w programie MAB mogą się zgłosić wybitni naukowcy, niezależnie od narodowości. Muszą oni zaproponować zarówno temat badań, jak i przedstawić pomysł na organizację całej jednostki i wizję jej przyszłości. W konkursie zagraniczni recenzenci i eksperci oceniają oryginalność i innowacyjność przedstawionego programu badawczego.

Do końca 2020 r. Fundacja zamierza przeznaczyć znaczne środki na rozwój co najmniej 10 jednostek realizujących MAB w naszym kraju, w których zatrudnienie znajdzie w sumie nawet 500 młodych i doświadczonych badaczy z Polski i z zagranicy.

Program MAB jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej od końca 2015 r. ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Do tej pory finansowanie w programie MAB zdobyły trzy projekty: Międzynarodowe Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną (MagTop) kierowane przez prof. Tomasz Dietla i prof. Tomasza Wojtowicza i działające we współpracy z Instytutem Fizyki PAN w Warszawie; ośrodek Remedy, który powstał w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i jest kierowany przez prof. Agnieszkę Chacińską i prof. Magdę Konarską oraz Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi, które zostało uruchomione na Uniwersytecie Gdańskim przez dwóch naukowców z zagranicy: prof. Theodora Huppa i prof. Robina Fahraeusa.

Kolejne konkursy zostaną uruchomione w drugiej połowie 2017 r. i w 2018 r.

Na zdjęciu: Prof. Robin Fahraeus i prof. Theodore Hupp_fot.OneHD – laureaci drugiego otwartego konkursu w programie MAB

czwartek, 28 września 2017 roku, 11:28