fbpx Naukowe propozycje projektowe | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Naukowe propozycje projektowe

Drzewo z przeświecającym słońcem Photo by Liam Pozz on UnsplashDepartament Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Województwa Pomorskiego informuje o naukowych propozycjach projektowych. Wyróżnia wśród nich włoski instytut badawczy POLIEDRA, działający przy Politechnice w Mediolanie, który zaprasza zainteresowane jednostki do partnerstwa w zakresie projektu: "APPROVE Bioenergy. Advancing Public Participation and stakeholdeR engagement fOr the improVEment of Bioenergy policies in Central Europe regions". Są też inne propozycje projektowe.

Program: Interreg Europa Środkowa 2014-2020 (III nabór - informacje o naborze).

Cel Szczegółowy: 2.2 Poprawa terytorialnych strategii energetycznych i polityk mających wpływ na łagodzenie skutków zmian klimatycznych

Głównym celem projektu jest współpraca państw Europy Środkowej przy poprawie planów dotyczących wykorzystania bioenergii w ogólnym udziale energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Projekt "APPROVE Bioenergy" jest ujęty w ramach europejskiej platformy inteligentnych specjalizacji ds. energii (S3 Energy Platform) w zakresie prac grupy dot. Bioenergii, do której należy także województwo pomorskie. Więcej informacji: http://s3platform.jrc.ec.europa.eu/bioenergy.

Załączniki do pobrania:

Partnerzy zaangażowani w projekt:

• Poliedra – Politecnico di Milano (private no-profit research partner) (www.poliedra.polimi.it);
  • Zentrum fuer Soziale Innovation (ZSI) – (private no-profit research partner) (www.zsi.at).

Poszukiwani partnerzy:

• Krajowe, regionalne i lokalne instytucje;
  • Instytucje prywatne, w tym przedsiębiorstwa prywatne, posiadające osobowość prawną;
  • Organizacje międzynarodowe działające na podstawie prawa krajowego jednego z państw członkowskich z Europy Środkowej lub zgodnie z prawem międzynarodowym.

Pomysłodawca projektu prosi o jak najszybsze wyrażenie zainteresowania. Termin składania wniosków w naborze mija 25 stycznia 2018 r.

W przypadku zainteresowania przystąpieniem do oferowanego projektu, zachęcamy Państwa do kontaktu z Panem Alessandro Luè (alessandro.lue@polimi.it; +39 02-23992905) lub Panią Allesandrą Cappiello (alessandra.cappiello@polimi.it; +39 02-23992904).

Departament Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Województwa Pomorskiego zachęca również do założenia konta na platformie Interreg CE Community (http://www.interreg-central.eu/Content.Node/service/Login.html), dzięki któremu uzyska się dostęp do ponad 40 propozycji projektowych w ramach Europy Środkowej. Przykładowe propozycje przedstawiono poniżej:

1.       Climate-proof Water Stewardship in Central Europe (tytuł roboczy) – WaterStewards

Projekt będzie dotyczył wyzwania niedoboru wody spowodowanego zmianami klimatycznymi, które według niedawnego raportu Banku Światowego (zatytułowanego "High and Dry: Climate Change, Water and the Economy”) mogą kosztować niektóre regiony do 6% ich PKB, sprzyjać migracji i wywoływać konflikty. W ramach projektu konsorcjum opracuje zintegrowane strategie zarządzania środowiskowego w regionach uczestniczących. Zintegrowane strategie wzmocnią zdolność gospodarowania wodami na szczeblu regionalnym i poprawią gotowość regionów do rosnących zagrożeń dla środowiska i wody, związanych ze skutkami zmian klimatycznych.

Poszukiwani partnerzy – m.in. gminy z Polski

2.       21st Century Skills for Youth Social Innovation

Ponad 10 milionów studentów obecnie uczęszcza do wyższych uczelni w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (Eurostat, Pravda Report, Knoema numbers for 2012). Celem projektu jest poprawa "umiejętności XXI wieku" młodych ludzi w regionie Europy Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności istotnych dla większej zdolności do zatrudnienia, postaw przedsiębiorczych, wartościowych i społecznie i ekonomicznie atrybutów i doświadczeń. Zadaniem projektu jest wymiana wiedzy i doświadczeń partnerów projektu, opracowanie wspólnych rekomendacji, materiałów edukacyjnych i programów nauczania w zakresie "budowania umiejętności w wieku 21 lat dla młodzieży w innowacjach społecznych i przedsiębiorczości", a także rozpowszechnianie tych wyników zainteresowanym stronom, ze szczególnym uwzględnieniem uniwersytetów i decydentów.

Poszukiwani partnerzy - polski partner do:

·         wdrożenia programu przyspieszenia przedsiębiorczości społecznej dla młodych ludzi oraz;

·         promowania przedsiębiorczości społecznej jako sposobów rozwiązywania problemów społecznych i zatrudniania młodych ludzi.

3.       Support SME competitiveness through clusterhouses

Celem projektu jest wspieranie konkurencyjności MŚP poprzez dostarczenie im towarów i usług poprzez klastry. Domy klastrowe będą stanowić również platformę dla domów inkubatora. Podstawą tych klastrów będzie głównie połączenie z miastami bliźniaczymi, ale inne są również mile widziane. Na Węgrzech jest już dobrze działający klaster, który zapewni podstawową wiedzę i będzie dostosowany do lokalnych środowisk przy wsparciu lokalnych władz. Członkowie konsorcjum będą dzielić się doświadczeniem, aby dostosować tę koncepcję w innych miejscach.

Poszukiwani partnerzy - gminy

Jednocześnie przekazujemy propozycję projektową do Programu Polska-Rosja 2014-2020. Agencja Rybołówstwa poszukuje partnera ze strony polskiej. Potencjalny beneficjent planuje m.in. realizację działań infrastrukturalnych, które związane są z ochroną środowiska, a także przeprowadzenie analiz, studiów środowiskowych czy też przygotowanie strategii, które pomogą rozwiązać transgraniczne wyzwania związane ze złym stanem wód.

Szczegółowe informacje na temat projektu w języku angielskim można znaleźć w załączniku.

Dane kontaktowe do potencjalnego beneficjenta:

Pan Leonid Shibaev,

adres e-mail:L.shibaev@gov39.ru,