Fascynujący świat biopolimerów
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent w Sopocie na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki. 30 listopada o godz. 18:00 prof. dr hab. Józef Adam Liwo z Uniwersytetu Gdańskiego wygłosi wykład „Małe jest piękne czyli fascynujący świat biopolimerów”.
W roku 1670 znany kupiec tekstylny z holenderskich Delft a optyk i naukowiec z zamiłowania, Antoni van Leeuwenhoek, kierując się ciekawością a zapewne również protestanckim perfekcjonizmem umieścił na szkiełku skonstruowanego przez siebie nowego przyrządu optycznego nazwanego później mikroskopem kroplę wody. "W wodzie nie może być niczego poza wodą" - pomyślał - i przyłożył oko do soczewki przyrządu. Przed jego oczami otworzył się fascynujący a nieznany wcześniej świat miniaturowych żywych istot. Umieszczając pod mikroskopem krew, cieniutkie skrawki liści, skrzydło muchy stwierdził, że wszystkie są zbudowane z mniejszych powtarzających się części, które nazwał komórkami.
Po około 347 latach od odkrycia mikroorganizmów przez van Leeuwenhoeka, Joachim Frank, Richard Henderson oraz Jacques Dubochet dokonali kolejnego przełomu: udało im się "zobaczyć" białka w niemalże "naturalnym" środowisku komórki. Aby to osiągnąć, mikroskop optyczny trzeba było zastąpić mikroskopem elektronowym, badany obiekt zamrozić a obraz złożyć z użyciem skomplikowanych programów komputerowych.
W czasie wykładu zostaną pokazane w skrócie metody badania struktur biocząsteczek, łącznie ze wspomnianą mikroskopią krioelektronową, teoretyczne metody modelowania ich struktur oraz podstawy fascynującej architektury białek, kwasów nukleinowych i wielocukrów, które przekładają się na strukturę takich materiałów jak jedwab, włókna roślinne i zwierzęce i drewno a także są podstawą funkcjonowania organizmów żywych. Zostanie również poruszone fascynujące zagadnienie samoorganizacji cząsteczek biopolimerów, która umożliwia tworzenie zorganizowanych struktur zarówno w obrębie pojedynczych cząsteczek jak i ich konglomeratów.
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.
Patroni medialni: Radio Gdańsk, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Portal Regionalny trojmiasto.pl, Portal Województwa Pomorskiego Pomorskie.eu, Naukowa Interaktywna Telewizja HD - CI TASK, Radio MORS.
Szczegóły w załączeniu i na stronach http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/, https://www.facebook.com/Baltycki.Festiwal.Nauki/events
Relacje wideo z poprzednich spotkań można znaleźć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK.
Photo by Aaron Burden on Unsplash