DKF w lutym
Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR UG zapraszają na seanse:
08 lutego 2018 (czwartek) godz. 18.30
Horyzonty kina: DUSZA I CIAŁO (2017)
Węgry, 116 min.
Reżyseria: Ildikó Enyedi
Scenariusz: Ildikó Enyedi
Obsada: Morcsányi Géza, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider
Zdjęcia: Máté Herbai
Muzyka: Adam Balazs
Producenci: Węgry
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2017
Czas trwania: 116 min
Tytuł oryginalny: A Teströl és Lélekröl/ On body and soul
„Dusza i ciało” to bardzo oryginalna historia miłosna, która urzeka subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji. Film najczęściej porównywany jest ze słynną „Amelią” oraz „Pokotem” Agnieszki Holland, i jest pierwszym od 18 lat pełnometrażowym obrazem cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi.
Pokazywany na wielu światowych festiwalach obraz, obsypany został wieloma nagrodami, w tym Złotym Niedźwiedziem na 67. MFF w Berlinie czy Złotą Żabą na Camerimage. Film znalazł się również na tzw. shortliście do OSCARA 2018 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (oficjalne nominacje zostaną ogłoszone 23 stycznia 2018 roku czyli trzy dni przed polską premierą filmu).
Mária (Alexandra Borbély) zaczyna pracę jako kontroler jakości w rzeźni w Budapeszcie. Jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre (Morcsányi Géza), dyrektor finansowy firmy.
Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia.
http://www.aurorafilms.pl/zapowiedzi/dusza-i-cialo/
NAGRODY I FESTIWALE:
2017 – OSCARY 2018 – węgierski kandydat w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (short lista)
2017 – Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie
2017 – Europejskie Nagrody Filmowe 2017 – najlepsza aktorka (nagroda główna dla Alexandry Borbély), nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz
2017 – 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Nagroda FIPRESCI
2017 – 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Nagroda jury ekumenicznego
2017 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Nagroda czytelników ‚Berliner Morgenpost’
2017 – 25. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage” w Bydgoszczy – Złota Żaba (najlepszy operator Máté Herbai)
15 lutego 2018 (czwartek) godz. 18.30
Międzynarodowy Dzień Kotów: KEDI- SEKRETNE ŻYCIE KOTÓW (2016)
Turcja, USA, 75 min.
reż. Ceyda Torun,
Turcja, USA, 75 min.
Film dokumentalny
Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Kotów przypominamy fenomenalny dokument o życiu stambulskich kotów, który odkrywa przed nami fascynujący świat widziany z kociej perspektywy.
Stambuł to miasto z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jedyne w swoim rodzaju najprawdziwsze kocie imperium. Koty, mając w nim swoje wyjątkowe, zaszczytne miejsce, są nieodłączną częścią lokalnej społeczności. Żyją na styku dwóch światów – dzikiego i cywilizowanego: nie mają swoich właścicieli, ale każdego dnia towarzyszą mieszkańcom w chwilach smutku i radości.
Bywają drapieżne, uparte, zdeterminowane, ale też wdzięczne, radosne i wierne. A tak naprawdę są najważniejszymi mieszkańcami Stambułu – ukrytym skarbem miasta, niestrudzonymi towarzyszami i nieoczywistym lustrem, w którym każdy może się przejrzeć. Wystarczy spojrzeć na świat z ich perspektywy.
Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak to wyjątkowe indywidualności, które są naszymi przewodnikami po filmowym Stambule. Oglądamy z bliska ich codziennie przygody, długie wędrówki i spotkania z mieszkańcami. Niezależne i wolne zaglądają do sklepów, kawiarni i mieszkań. Nikt nie potrafi oprzeć się ich urokowi, a Stambuł byłby bez nich zupełnie innym miastem.
Poznajcie ich sekretne życie. To prawdziwe arcydzieło, magiczny dokument, a także cudowna historia o tajemnicach i radościach kotów i kochających ich ludzi. Widzowie będą mruczeć i prosić o więcej!” – amerykański krytyk Pete Hammond.
Mistrzowie kina: Niemiłość
22 lutego 2018 (czwartek) godz. 18.30
reż. Andriej Zwiagincew
Rosja, Francja, Belgia, Niemcy, 2017, 127 min.
„Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa („Lewiatan”, „Elena”, „Powrót”), kandydat do Oscara® w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny , to obraz bezwzględnej walki między dążącymi do rozstania małżonkami i rodziny, w której brakuje miłości.
Borys (Aleksiej Rozin) i Żenia (Marjana Spivak), typowi przedstawiciele klasy średniej mieszkający na przedmieściach Moskwy, mają się rozstać. Nie mogą znaleźć wspólnego języka, a ich kontakty ograniczają się do wybuchowych kłótni, w których wyliczają wzajemne urazy. Mają nowych partnerów, z którymi chcą jak najszybciej związać się na stałe. Przeszkodą w ułożeniu życia od nowa może okazać się ich 12-letni, niechciany syn Alosza. Rodzice nie zwracają na niego uwagi. Borys i Żenia swój plan chcą zrealizować, nawet jeśli będzie to oznaczało porzucenie dziecka.
„Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa była pokazywana w Konkursie Głównym w Cannes – otrzymała Nagrodę Jury. Europejska Akademia Filmowa przyznała filmowi nagrody w kategorii Najlepsze Europejskie Zdjęcia 2017 i w kategorii Najlepsza Europejska Muzyka 2017. „Niemiłość” jest nominowana do Złotego Globu dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. Film jest kandydatem do Oscara® w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
https://www.againstgravity.pl/films/niemilosc
Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa
Karnety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł
* karnety ulgowe dla studentów, uczniów i słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury
(sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)