Warsztaty pisania reportaży z Dorotą Karaś
Fundacja Palma zaprasza na warsztaty pisania reportaży które poprowadzi dziennikarka Gazety Wyborczej Dorota Karaś. Reportaże, które w czasie warsztatów powstaną będą dotyczyły Wrzeszcza. Projekt jest finansowany z Budżetu Obywatelskiego Miasta Gdańska 2018. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Uczestnicy warsztatów mają spojrzeć na historię dzielnicy Wrzeszcz przez pryzmat zamieszkujących ją osób, pamiętających jego historię. Celem projektu jest podkreślenie roli historii mówionej w kształtowaniu pamięci o dzielnicy i próba uwiecznienia bezpośrednich i osobistych relacji w postaci tekstów literackich, a także zaangażowanie młodych ludzi w pogłębianie wiedzy na temat historii lokalnej jednej z najstarszych gdańskich dzielnic. W trakcie trzech spotkań z dziennikarką i reporterką, Dorotą Karaś (autorką książek „Cybulski. Podwójne Salto” i „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami”, dziennikarką Gazety Wyborczej, autorką reportaży w Dużym Formacie), twórcy (maksymalnie 10 osób) nauczą się jak wyszukiwać historie, rozmawiać z bohaterami swoich tekstów, jak pisać reportaże i je redagować tak, żeby zainteresowały odbiorów.
Zgłoszenia są przyjmowane do 16 lutego – wypełnij formularz: https://tinyurl.com/warsztatyreporterskie
Aby zgłoszenie zostało przyjęte, należy (1) uzasadnić chęć udziału warsztatach, (2) przysłać przykładowe, 2-3 samodzielnie napisane do tej pory teksty, (3) zaproponować trzy tematy na reportaże związane z Wrzeszczem. W warsztatach mogą wziąć udział wyłącznie osoby pełnoletnie.
W ramach warsztatów konieczne będzie przeczytanie zalecanych tekstów reporterskich (Hanna Krall „Ludzie może i nie są źli…”, 1980; Jacek Hugo-Bader „Cały dom bym wziął”, 1995; Magdalena Grzebałkowska, „Terasy na morze, tańce na wolnem powietrzu”, 1999; Dorota Karaś, „Był tutaj Fidel”, 2001, Mariusz Szczygieł, „Kaprysik”, 2001) – wszystkie są dostępne TUTAJ.
Spotkanie pierwsze (20 lutego 2018, g. 18-20)
- wprowadzenie do reportażu,
- na co zwracać uwagę przy wyborze tematu,
- jak pozyskiwać rozmówców oraz źródła do napisania tekstu,
- omówienie wybranych tematów i przydzielenie ich poszczególnym osobom.
Spotkanie drugie (13 marca 2018, g. 18-21)
- omówienie zebranych materiałów,
- praca nad strukturą materiału i wyborem najciekawszych wątków,
- dyskusja o poszukiwaniu dalszych źródeł, przydatnych do tekstu.
Spotkanie trzecie (17 kwietnia 2018, g. 18-21)
- omówienie wstępnych wersji tekstów,
- wspólna dyskusja nad najciekawszymi wątkami,
- ostatnie korekty i rozmowa na temat finalnej formy tekstu (ok 5 stron).
Pomiędzy spotkaniami będzie można kontaktować się z Dorotą Karaś w sprawie szczegółów lub pomocy przy pisaniu tekstów. Pomiędzy drugim a trzecim spotkaniem prowadząca warsztaty musi otrzymać wstępne wersje tekstów, aby omówić je na ostatnim spotkaniu. Po nim autorka oraz organizatorzy powinni otrzymać finalną wersję tekstu.