fbpx Muzyczne premiery w Klubie Żak - Rycerzyki i Drekoty | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Muzyczne premiery w Klubie Żak - Rycerzyki i Drekoty

drakoty i rycerzyki laczna grafikaPolska alternatywna scena muzyczna ma się bardzo dobrze. Wszystko za sprawą młodych i utalentowanych artystów, którzy kreując swój własny i niepowtarzalny styl udowadniają, że jeszcze nie wszystko zostało zagrane. Do takich artystów niewątpliwie można zaliczyć krakowski zespół Rycerzyki oraz grupę Drekoty, którzy 10 marca wystąpią w Klubie ŻAK prezentując swój nowy materiał.

Rycerzyki to krakowski sekstet grający alternatywny, melodyjny pop. Zespół tworzą: Gosia Zielińska (wokal), Karol Jadach (gitara), Maciek Pitala (gitara), Michał Mierzwa (klawisze), Antonis Skolias (perkusja) i Aleksander Margasiński (bas i produkcja). We wrześniu 2015 roku ukazał się ich debiutancki album zatytułowany po prostu "Rycerzyki", a 23 lutego tego roku powrócili z nową płytą "Kalarnali", którą będzie można usłyszeć już 10. Marca w Gdańskim Klubie ŻAK. Teksty i melodie utworów powstały podczas półrocznego pobytu Gosi na samotnej islandzkiej farmie zimą 2016 roku. Czym jest "Kalarnali"? "Kalarnali" to nazwa wyobrażonej krainy, będącym pewnym odbiciem tego miejsca. Snute przez Gosię opowieści są przesiąknięte doświadczeniem islandzkiego bezludzia i ciemności, bliskością gór i morza, wiatrem często zwalającym z nóg, dzikimi spektaklami na niebie i towarzystwem domowych myszy. Taka też jest ta muzyka. Przenosi nas do znacznie bardziej odległego miejsca, którego nie jesteśmy w stanie sięgnąć wzrokiem, ale istnieje w naszej wyobraźni. Jakub Wencel z magazynu "Dwutygodnik" powiedział o zespole tak: "Rycerzyki otwierają przed słuchaczem roztańczony i hałaśliwy baśniowy las, niczym ze starych animacji Disneya".

Drekoty to zespół muzyczny założony w 2011 roku przez perkusistkę Olę Rzepkę. Od wydania ich debiutanckiego albumu zatytułowanego "Persentyna" minęło 5 lat i grupa uznała, że najwyższy czas powrócić z nowymi utworami. Drekoty cechuje oryginalne, surowe brzmienie, na które składają się klawisze, perkusja i trzy żeńskie wokale. To pozwoliło dziewczynom zająć miejsce w swoistej niszy poza jakąkolwiek systematyką gatunkową. 2 lutego tego roku ukazało się ich drugie wydawnictwo o tajemniczym tytule "Lub maszyna dzika trawa" nagranym w składzie: Ola Rzepka, Natalia Pikuła oraz Olga Czech, w towarzystwie wyjątkowych gości i pod czujnym okiem, i uchem Sebastiana Witkowskiego. "Lub maszyna dzika trawa" to wciąż wokal, klawisze i perkusja, nagrane jednak tym razem na setkę, aby maksymalnie oddać energię i radość wspólnego grania. Jacek Świąder z "Gazety Wyborczej" pisał o Drekotach: "Są w nich ruch, emocjonalność, pierwotny krzyk i symetria, oszczędne, stonowane formy i wielka ekspresja".

Serdecznie zapraszamy na zetknięcie się z muzycznymi światami Rycerzyków i Drekotów w Klubie ŻAK 10 marca o godz. 20:00.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin
Treść wprowadzona przez: Marta Demartin