fbpx Dr Agnieszka Gajewicz z UG z nagrodą International Rising Talents | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Dr Agnieszka Gajewicz z UG z nagrodą International Rising Talents

Dr Agnieszka GajewiczFundacja L'Oréal wraz z UNESCO, twórcy programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, ogłosili nazwiska laureatek nagrody International Rising Talents – 15 kobiet, które dzięki swoim badaniom naukowym mogą zmienić świat. Wśród nich znalazła się dr Agnieszka Gajewicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, wcześniej stypendystka polskiej edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Pani Doktor jest trzecią z rzędu Polką w elitarnym gronie nagrodzonych.

Tematem projektu naukowego dr Agnieszki Gajewicz jest „Opracowanie metod szacowania przekrojowego (read-across) wspierających proces oceny ryzyka chemicznego stwarzanego przez nanomateriały”.

Dr Agnieszka Gajewicz jest od początku kariery akademickiej związana z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, najpierw jako studentka (1999-2004), później słuchaczka studiów doktoranckich (2008-2013), pracownik naukowo-techniczny (2011-2013), asystent (2013- 2014), a obecnie adiunkt (od 2014).

Celem projektu naukowego dr Gajewicz jest rozwój metod chemoinformatycznych, wspierających ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz obecne w środowisku substancje chemiczne (ze szczególnym uwzględnieniem nanomateriałów). Jest to szczególnie istotne w obliczu obserwowanego od wielu lat systematycznego wzrostu liczby związków chemicznych, mogących stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Opracowywane metody znajdują również zastosowanie w procesie komputerowego projektowania nowych, bezpiecznych dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego związków chemicznych, umożliwiając wybór najbardziej obiecujących kandydatów spośród wirtualnej biblioteki milionów kombinatorycznie wygenerowanych związków.

Informacje o projekcie:

Substancje chemiczne (zarówno te istniejące jak i nowo syntetyzowane) mają ogromny wpływ na jakość codziennego życia oferując coraz to lepsze produkty oraz bardziej wydajne procesy technologiczne. Te same substancje chemiczne mogą jednak stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka i zwierząt oraz wykazywać negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze. Dlatego tak ważna jest ocena potencjalnego ryzyka, jakie mogą stwarzać związki chemiczne w całym cyklu swojego życia oraz zarządzanie tym ryzykiem w celu zminimalizowania negatywnych skutków w przyszłości. Często jest to utrudnione ze względu na wysokie koszty badań, niezwykle czasochłonne i skomplikowane procedury eksperymentalne, a także wątpliwości natury etycznej związane z prowadzeniem badań doświadczalnych na zwierzętach laboratoryjnych. Istotne staje się więc wykorzystanie w tym celu metod komputerowych (tzw. metod in silico). Celem badań Pani Doktor jest opracowanie - przy wykorzystaniu metod z zakresu chemii teoretycznej, chemometrii, statystyki oraz matematyki - nowych algorytmów read-across służących komputerowej ocenie ryzyka stwarzanego przez związki chemiczne (ze szczególnym uwzględnieniem nanocząstek).

Przypominamy, że dr Gajewicz w 2017 roku otrzymała stypendium habilitacyjne w kwocie 35 tys. złotych w ramach programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki na rozwój tego samego projektu. Wyróżniono wtedy w sumie sześć badaczek prowadzących różnorodne projekty naukowe z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu, m.in.: psychologii, medycyny, biologii czy chemii.

Uroczysta ceremonia wręczenia nagród International Rising Talents badaczkom odbędzie się 22 marca w siedzibie UNESCO w Paryżu podczas For Women in Science Week – tygodnia, w czasie którego wybitni naukowcy z całego świata spotkają się, aby świętować wkład kobiet w rozwój nauki. Tegoroczna Gala będzie szczególna ze względu na 20. rocznicę istnienia programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

Informacja o programie i nagrodzie:

W Polsce program L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki organizowany jest od 2000 roku. W ramach dotychczasowych 17 edycji wyróżnionych zostało już 87 kobiet. Tegoroczne stypendystki dołączyły równocześnie do grona ponad 2700 kobiet na całym świecie, nagrodzonych w międzynarodowych edycjach programu pod nazwą L’Oréal-UNESCO For Women in Science, odbywającego się w 115 krajach. Celem programu jest udzielenie wsparcia finansowego i promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych kobiet – naukowców i zachęcanie ich do kontynuacji prac zmierzających do rozwoju nauki. Więcej o programie na stronie: www.lorealdlakobietinauki.pl

W 2014 roku w ramach programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki została powołana specjalna nagroda International Rising Talents. Wyróżnienie przyznawane jest obiecującym kobietom nauki, które rozwijając swój potencjał i kontynuując badania mają szansę zmienić świat. W tym roku nagrodzono 15 badaczek. Wśród nich, już trzeci rok z rzędu znalazła się Polka: w 2018 roku wyróżnienie odbierze dr Agnieszka Gajewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, w 2017 roku wyróżnienie odebrała dr hab. Joanna Sułkowska z Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2016 roku – dr n. biol. Bernadeta Szewczyk z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie. Wszystkie badaczki są stypendystkami polskiej edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

Lista tegorocznych laureatek nagrody International Rising Talents: https://en.unesco.org/women-in-science-rising-irt-2018

środa, 14 marca 2018 roku, 14:20