fbpx Letni Uniwersytet dla doktorantów | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Letni Uniwersytet dla doktorantów

Sztokholm Fot. Frédéric Dupont/FreeimagesThe Centre for Baltic and East European Studies (CBEES) zaprasza doktorantów nauk humanistycznych i społecznych do uczestnictwa w Letnim Uniwersytecie CBEES 2018. Temat przewodni kursu to populizm i radykalne ruchy polityczne – „Populism and Radical Politics, Across East and West, Right and Left ". Zajęcia zaplanowane od 9 do 21 czerwca br. odbędą się w Gdańsku i Sztokholmie. Termin składania aplikacji: 15 kwietnia 2018 r.

W ostatnich latach populizm rośnie w całej Europie. W niektórych krajach nacjonalistyczne prawicowe partie populistyczne zdobyły władzę, podczas gdy w innych pojawiły się na marginesie głównego nurtu polityki. Ksenofobiczne i rasistowskie ruchy stają się coraz bardziej widoczne i głośne, zagrażając demokracji. Jeszcze gdzie indziej lewicowe ruchy mobilizują się, twierdząc, że istnieją inne formy populizmu: mniej reakcyjne i z potencjałem do ożywienia demokracji. Ostatnie lata przyniosły także wzrost mobilizacji kobiet i feministek przeciwko odnowie "tradycyjnych wartości", antyfeministycznej krytyki i autorytaryzmu. Czy w związku z tym można bezpiecznie powiedzieć, że żyjemy w czasach zwiększonej polaryzacji politycznej?

To i inne aktualne pytania będą przedmiotem wykładów i dyskusji podczas dwóch tygodni Letniego Uniwersytetu CBEES 2018 po dwóch stronach Morza Bałtyckiego, w Szwecji i Polsce. Kurs "Populizm i radykalna polityka na wschodzie i zachodzie, prawica i lewica" dotyczy populizmu i radykalnej polityki w spektrum politycznym zarówno teoretycznie, jak i empirycznie. Szczególną uwagę przywiązuje się do regionu Morza Bałtyckiego, Europy Środkowej i Wschodniej, jak również do szerszych międzynarodowych, globalnych wydarzeń kulturalnych, gospodarczych i politycznych, w ramach których pojawiły się te ruchy. Rzeczywisty proces uczenia się zostanie wzmocniony podróżą ze Sztokholmu do miejsca narodzin Solidarności – Gdańska, a także nauczaniem w akcji podczas wycieczek z przewodnikiem, wycieczek małych grup badawczych i nieformalnego uczenia się podczas zajęć rekreacyjnych.

Dotychczas udział w Letnim Uniwersytecie CBEES 2018 potwierdzili: Oliver Marchart (Uniwersytet Wiedeński). Cecilia Sjöholm (Uniwersytet Södertörn), Mark Devenney (University of Brighton), Clare Woodford (University of Brighton), Agnieszka Graff (Uniwersytet Warszawski), Elżbieta Korolczuk (Uniwersytet Södertörn), Emilia Palonen (University of Helsinki) i Michał Krzyżanowski (University of Liverpool)

Szczegółowe informacje o warunkach rejestracji dostępne są na stronie Letniego Uniwersytetu CBSS 2018.

Centrum Studiów nad Bałtykiem i Europą Wschodnią (CBEES) ma za zadanie stymulować, koordynować i rozwijać badania naukowe i doktoranckie Uniwersytetu Södertörn. W szczególności koncentruje się na badaniach nad regionem Morza Bałtyckiego i Europy Wschodniej.

Od momentu założenia w 2005 r. CBEES stał się silnym i prężnym, multidyscyplinarnym środowiskiem badawczym. Centrum jest źródłem współpracy w regionie Morza Bałtyckiego i Europy Wschodniej, organizując międzynarodowe konferencje, seminaria i warsztaty. Ekspertyza naukowców jest pożądana zarówno w środowisku akademickim, jak i w debacie publicznej. Badania w tej dziedzinie znajdują odzwierciedlenie w międzynarodowym czasopiśmie Baltic Worlds.

Fot. Frédéric Dupont/Freeimages

środa, 21 marca 2018 roku, 13:15