fbpx Konferencja naukowa i monografia Uniwersytet Gdański i jego historia | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Konferencja naukowa i monografia Uniwersytet Gdański i jego historia

Baner konferencjiZapraszamy do uczestnictwa w konferencji naukowej związanej z historią Uniwersytetu Gdańskiego i jego poprzedniczek (Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie). Konferencja będzie częścią obchodów jubileuszu pięćdziesięciolecia Uniwersytetu Gdańskiego, który przypada na 2020 rok.

Pięćdziesięciolecie największej uczelni w regionie pozwoli na podsumowania związane z jej funkcjonowaniem na przestrzeni lat. Konferencja ma umożliwić przyjrzenie się życiu i działalności osób związanych z uczelnią czy to w okresie studiów czy w okresie pracy zawodowej, okresom przełomów i ich krótko i długotrwałym efektom, funkcjonowaniu uczelni w dniu powszednim; kształtowaniu w sensie przestrzennym i lokalowym. Chcielibyśmy podjąć refleksję nad tym jakie czynniki polityczne, społeczne, gospodarcze i kadrowe kreowały i ukształtowały Uniwersytet Gdański jaki dzisiaj znamy. Jak uczelnia wpływała na swoje otoczenie, zarówno te najbliższe – w Gdańsku jak i szersze – w Trójmieście i na Pomorzu oraz w całym kraju. Wreszcie w jaki sposób wpływała na studentów i ich dalsze losy.

Zapraszamy do zgłaszania artykułów i referatów związanych z UG i jego poprzedniczkami  w następujących obszarach:

- historia zarówno poszczególnych uczelni jako całości jak i jednostek, które w ich skład wchodziły (wydziałów, instytutów, katedr, zakładów, pracowni etc.);

- życie codzienne studentów i pracowników;

- kształcenie;

- działalność naukowa;

- wydarzenia przełomowe, (zarówno w kontekście wydarzeń przełomowych w historii Polski jak i zmian w funkcjonowaniu poszczególnych uczelni);

- aspekty prawne i organizacyjne funkcjonowania uczelni;

- życie i działalność pracowników naukowych;

Wskazane zagadnienia nie stanowią katalogu zamkniętego.

Terminy:

Do 31 stycznia 2019 roku – ostateczny termin nadsyłania artykułów naukowych i zgłoszeń.

Wydanie monografii planowane jest na początek marca 2020 roku.

Komitet Naukowy:

Prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski