fbpx 2 mln dla zespołu badawczego dr Alexandra Streltsov | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

2 mln dla zespołu badawczego dr Alexandra Streltsov

Różnobarwne punkty Photo by Jonas Denil on UnsplashFundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłoniła laureatów piątego konkursu w programie FIRST TEAM. Trzynaścioro młodych badaczy otrzymało od FNP granty w wysokości ponad 26 mln złotych na stworzenie swoich pierwszych zespołów badawczych. Jest wśród nich dr Alexander Streltsov z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.

W programie FIRST TEAM Fundacja wspiera młodych doktorów w budowaniu samodzielności naukowej, przyznając im po ok. 2 mln zł na realizację projektów zespołowych i podejmowanie najciekawszych wyzwań badawczych. Granty są finansowane ze środków z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR).

Do piątego konkursu w programie FIRST TEAM zgłoszono 131 wniosków, z których recenzenci i eksperci zarekomendowali do finansowania trzynaście projektów na kwotę ponad 26 mln złotych. Środki otrzymane od FNP pozwolą wyróżnionym liderom na stworzenie własnych zespołów badawczych i sfinansowanie co najmniej 29 miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz 35 stypendiów dla doktorantów i studentów zaangażowanych w realizację prac badawczych. Do współpracy przy prowadzeniu badań zostało zaproszonych 28 zagranicznych i 12 krajowych partnerów naukowych.

Wśród laureatów jest dr Alexander Streltsov z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki. Jego projekt pt. „Quantum Coherence and Entanglement for Quantum Technology” otrzyma dofinansowanie w kwocie 2 008 260 PLN.

Photo by Jonas Denil on Unsplash

wtorek, 14 sierpnia 2018 roku, 13:15