fbpx Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o Bursztynowy Żagiel | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o Bursztynowy Żagiel

Baner Bursztynowego ŻaglaZespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Jantar” zapraszają 15 września od godz. 15 do 19 na Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o Bursztynowy Żagiel. Turniej został zaplanowany w nietypowym dla tego typu wydarzeń miejscu – na Stadionie Energa w Gdańsku Letnicy.

Impreza to próba przeszczepienia na pomorski grunt tradycji organizowania konkursów tańców narodowych w formie towarzyskiej. Tego typu spotkania pod względem formalnym nie odbiegają od norm przyjętych na turniejach tańców towarzyskich – są tu wykwalifikowani sędziowie, rankingi, wysoki poziom taneczny, eleganckie stroje i porywająca muzyka. Różnica polega na tym, że zamiast foxtrota, rumby czy walca tańczy się krakowiaka, oberka, kujawiaka i mazura. Podczas turnieju tancerze rywalizują w siedmiu kategoriach wiekowych od 7 roku życia do 40+.

Do tej. pory turniej odbywał się trzykrotnie w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W każdej z edycji udział wzięło ponad 200 tancerzy reprezentujących łącznie 21 ośrodków z 18 miast Polski.

Tegoroczna edycja odbędzie się w niezwykłym miejscu na Stadionie Energa Gdańsk, a liczba uczestników turnieju będzie rekordowa. W dwóch blokach konkursowych zaprezentuje się przeszło dwustu tancerzy. Poza turniejowymi zmaganiami na widzów czeka moc atrakcji jak występ Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”, darmowe zwiedzanie obiektu oraz konkursy z nagrodami.

Organizatorom zależy, by w roku 2018, w związku z przypadającą setną rocznicą odzyskania niepodległości, jeszcze efektywniej promować piękno polskiej kultury, która odegrała niebagatelną rolę w procesie zachowania tożsamości narodowej podczas zaborów.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor UG prof. dr hab. Jerzy Gwizdała. Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Szczegóły wydarzenia na stronie: www.bursztynowy-zagiel.pl

środa, 12 września 2018 roku, 14:46