fbpx Miasto jako palimpsest | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Miasto jako palimpsest

Zdjęcie morza i ptaków na tle fragmentu gdańskiego Głównego MiastaInstytut Anglistyki i Amerykanistyki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz Polskie Towarzystwo Studiów nad Europejskim Romantyzmem zapraszają 20-22 września na konferencję The City as Palimpsest/ Miasto jako palimpsest.

W XX wieku miasta stały się specyficznymi przestrzeniami kultury, które, według słów Michela de Certeau, funkcjonują w "wielowartościowej jedności konfliktowych programów lub umownych bliskości". Jednocześnie badania urbanistyczne przekształciły się w tętniącą życiem interdyscyplinarną dziedzinę, która zgromadziła historyków, architektów, krytyków literackich, socjologów, antropologów, politologów, geografów kultury i innych.

Miasta i miejski styl życia określają kulturową tożsamość współczesnego świata. Mobilność, dynamika i self-fashioning to wspólne cechy miejskiego życia, które są reprezentowane w literaturze, sztuce i kulturze. Sposoby reprezentacji literackiej i artystycznej miasta są zróżnicowane i skupiają się, między innymi, na fizycznym i metafizycznym kształtowaniu miejskich krajobrazów, miejskiego języka i opowiadania, miejskiej pamięci, miejskiej kultury i miejskiej antropologii. Svetlana Boym twierdzi, że miejsca takie jak miasta są kontekstami pamięci i debat na temat przyszłości. Organizowana przez nas konferencja ma na celu spojrzenie na miasto poprzez interdyscyplinarne soczewki i przeanalizowanie go jako tematu literackiego oraz zjawiska kulturowego, historycznego, politycznego i społecznego. Chcemy przedyskutować miasto jako palimpsest i przeczytać je zarówno w perspektywie globalnej, jak i lokalnej. Konferencja odbędzie się w Gdańsku, jednym z najstarszych polskich miast.

Możliwe tematy obejmują, ale nie ograniczają się do literackich i kulturowych wątków:
- pejzaże miejskie, zapachy i odgłosy miasta;
- tożsamość kulturowa i społeczna miasta;
- główne miejskie centra kultury w Europie i poza nią: ich przeszłość i teraźniejszość;
- miasta o więcej niż jednej nazwie: ich zmienna / ciągła tożsamość;
- miasto jako miejsce konfliktu;
- miasto jako wieloetniczne i wielojęzyczne centrum literackie;
- miasta w pamięci uchodźców;
- uporczywość pamięci miejskiej;
- pamięć o mieście (jakie miasta pamiętamy i co o nich pamiętamy);
- nostalgiczne miasta;
- miasta z wygnanymi populacjami;
- miasta z traumatycznymi przeżyciami (wojna, Holokaust, klęski żywiołowe itp.);
- miejskie historie, legendy i mity;
- turystyka miejska w przeszłości i dziś;
- miejskie miejsca pamięci;
- archeologia metropolii;
- miejskie ceremonie;
- miasto i domostwo;
- miasto a kraj;
- miasta paradygmatyczne dla polskiej kultury (mamy tutaj na myśli nie tylko miasta na terenie dzisiejszej Polski, ale także te, które ukształtowały polską kulturę i tożsamość w minionych stuleciach).

Więcej informacji na stronie konferencji.

piątek, 14 września 2018 roku, 13:44