fbpx Autour du retour | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Autour du retour

Baner konferencjiPracownia Badań nad Nowoczesną Literaturą Francuskojęzyczną Instytutu Filologii Romańskiej zaprasza na konferencję z cyklu Autour de... Konferencja rozpoczęła się 19 września a zakończy 21 września. Tegoroczne spotkanie poświęcone jest tematowi Autour du retour.

To, co na pierwszy rzut oka może wydawać się banalną i łatwą rymowanką, jest formułą, która stara się jak najbardziej lakonicznie wyrazić jedną z obsesji współczesnego świata. W czasach, gdy wielka narracja postępu, pomimo przyspieszonego tempa rozwoju technologicznego, już należy do przeszłości, nieustannie zastanawiamy się nad różnymi sposobami powrotu do niej i sami wracamy do form i treści, które wydawały się już martwe lub co najmniej przestarzałe. Wbrew zasadzie Heraklite'a, społeczeństwo, polityka, ale także kultura i literatura pogrążają się w tym, co już było, żywią się powrotem, który napędza ich funkcjonowanie i daje efekty, które nie tak dawno temu w ogóle nie były możliwe.

Sposób istnienia tej przeszłości, w jakiejkolwiek formie się pojawia, nie jest już tylko śladem. Wygląda bardziej jak duch, z jego obecnością-nieobecnością, z jego nierealnością rzeczywistości. Współczesna literatura jawi się jako niewyczerpany rezerwuar form, obrazów i narracji, w których powrót jest czasem tematem, czasem modelem narracyjnym, który sam w sobie może ujawnić, co leży u podstaw różnych zagadnień tego zjawiska.

Na sympozjum, które odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim w dniach 19-21 września 2018 r., jego uczestnicy planują zająć się wybranymi aspektami zjawiska powrotu na przykładzie francuskiej literatury XIX wieku i obecnej.

środa, 19 września 2018 roku, 14:33