Koń-człowiek Interakcje
Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Sopoteka - Galeria Kultury Multimedialnej, Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki i Akademickie Centrum Kultury UG "Alternator" zapraszają na konferencję Koń-człowiek. Interakcje. Konferencja zaplanowana jest na 20-21 września 2018 na Wydziale Prawa i Administracji oraz Wydziale Nauk Społecznych.
Wzajemne interakcje koni i ludzi odcisnęły trwałe piętno tak na jednych, jak i na drugich. Koń, z którym obcujemy, to już nie dziki rumak, żyjący jedynie wedle swego naturalnego rytmu, lecz nasz współpracownik, przyjaciel, przedmiot naszych badań lub działań. To zwierzę poddane kulturowej obróbce i zmieniające się w jej następstwie. „Natura” konia – jego biologiczne uposażenie, potrzeby i możliwości - stanowi o modi jego obecności w przestrzeni ludzkiej. Zarazem jednak ta sama „natura” jest często negowana, tłumiona, poddawana niemal niekończącemu się przemodelowaniu, a koniowi odmawia się jego prawa podstawowego – do bycia koniem właśnie.
Interakcje ludzi i koni rozgrywają się na wielu poziomach: począwszy od najbardziej podstawowego, fizycznego kontaktu istoty ludzkiej i zwierzęcia (hodowla, sport, rekreacja), po złożone relacje symboliczne, manifestujące się zarówno w języku codziennym, odzwierciedlającym wielowiekowe doświadczenia ludzi, jak i w sztuce, gdzie koń zyskuje symboliczną pełnię i autonomię.
Celem niniejszej konferencji jest podjęcie namysłu nad złożonością interakcji koni i ludzi. Założeniem jest to, że interakcje te wymagają nowego, pogłębionego przemyślenia z perspektywy dokonań nauk szczegółowych, humanistycznych, filozofii, do jakich doszło w ostatnich dekadach. Zapraszamy do udziału osoby, podejmujące refleksję nad obecnością koni w świecie ludzi i ludzi w świecie koni. Zapraszamy również praktyków, gotowych podzielić się swoimi doświadczeniami.