Globalizacja komunikacyjna 10 lat później: wyzwania interkulturowe
Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na Międzynarodową Konferencję organizowaną przez Katedrę Językoznawstwa i Dydaktyki IFR pod tytułem: Globalizacja komunikacyjna 10 lat później: wyzwania interkulturowe która odbędzie się 26-28 września 2018 r. w Gdańsku.
Konferencja ta nawiązuje do zorganizowanego przez Zakład Językoznawstwa Romańskiego 10 lat temu spotkania, w którym uczestniczyło wielu naukowców z kraju i z zagranicy. Już wówczas okazało się, że temat był bardzo inspirujący. Chcemy wrócić do niego ze względu na to, jak wiele wydarzyło się i wciąż dzieje. Ostatnie wydarzenia socjopolityczne, geopolityczne, geojęzykowe ukazują, że temat wciąż jest niezwykle aktualny i że dyskusje sprzed dziesięciu lat oraz dzisiejsze debaty i konkluzje mogą zaskakiwać w stosunku do ówczesnych przewidywań. Temat ten zatem ma szanse stanowić punkt wyjścia do ciekawych spostrzeżeń, dyskusji, analiz, refleksji dotyczących języków, ich funkcji, systemów, roli, a także wyzwań tłumaczeń i dydaktyki języków obcych. Konferencja pozwoli zweryfikować pewne hipotezy i tezy sprzed 10 lat tym, którzy pojawią się na niej ponownie, bądź też wypowiedzieć się na temat swoich badań w świetle globalizacji tym, którzy podejmą ten temat po raz pierwszy.
Organizatorzy proponują refleksję nad tym czy języki wciąż są instrumentem unifikującym, jaka jest waga badań pragmatycznych nad językiem wobec subtelności semantycznych, stylistycznych, dyskursywnych, jakie są nowe wyzwania w zakresie tłumaczeń i dydaktyki języków obcych, a także wiele innych aspektów.
Wobec nowych wyzwań, globalizacja bardziej niż 10 lat temu jest zjawiskiem złożonym i jako takie stanowi temat badań wielowymiarowych, wielodyscyplinarnych, interdyscyplinarnych i transdyscyplinarnych. Proponowane tematy badawcze:
- Dynamika zmian w systemie języka (procesy kreatywności leksykalnej, morfoskładni).
- Pełen zakres technolektów, profesjolektów i mediolektów, specyfika języka specjalistycznego i medialnego.
- Dyskurs i pragmatyka językoznawcza, rola dyskursu argumentacyjnego i perswazyjnego, poprawność polityczna, standaryzacja estetyczna w języku.
- Polityka językowa i tendencje normatywne w erze integracji językowej.
- Wyzwania tłumaczeń wobec nowych możliwości inżynierii językowej i wymogów odbiorców.
- Wyzwania dydaktyki języków obcych w świetle globalizacji, rola mediów w dydaktyce, zjawiska interkulturowości, itp.
- Pojawienie się i rozwój nowych dyscyplin językoznawczych oraz strategii komunikacyjnych i informacyjnych.
- Multikulturalizm i wielojęzyczność w kontekście postkolonialnym.
Photo by rawpixel on Unsplash