fbpx Obóz humanistyczny II LO w Gdańsku | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Obóz humanistyczny II LO w Gdańsku

Niebawem rusza projekt „obóz humanistyczny” - rozwijanie kompetencji kulturowych uczniów profilu humanistycznego II LO w Gdańsku. W ramach projektu uczniowie podczas kilkudniowego wyjazdu wezmą udział w warsztatach, spektaklach teatralnych i innych działaniach kulturalnych podczas których będą uczyli się nowych sposobów i metod interpretacji tekstów i dzieł kultury.

Opis projektu

Na przełomie stycznia i lutego planujemy 5-dniowy wyjazd grupy dwunastu uczniów do Warszawy, by tam, pod okiem trenerów ze Stowarzyszenia Praktyków Dramy “Stop-Klatka”, wzięli oni udział w intensywnych działaniach kulturalnych, mających wzmacniać ich kompetencje humanistyczne. Wobec tendencji redukowania profili humanistycznych w gdańskich liceach na rzecz profili matematyczno-fizycznych i biologiczno-chemicznych chcemy by młodzież o zainteresowaniach humanistycznych doświadczyła intensywnego spotkania z różnymi rodzajami sztuki (teatr, galerie sztuki, warsztaty, muzea, film) jak i nauczyła się nowatorskich i twórczych sposobów ich interpretacji. Podczas wyjazdu młodzież będzie nie tylko biernym odbiorcą dzieł kultury, lecz na każdym etapie działań będzie je twórczo analizować.

Warsztaty o historii sztuki

Podczas warsztatów, uczestnicy przyjrzą się arcydziełom światowego malarstwa, porozmawiają o nastrojach obrazów, technikach malowania, sytuacjach i historiach przedstawionych na kawałku płótna, emocjach towarzyszących bohaterom dzieł, a następnie podejmą próby ich ożywienia. Uczniowie będą mogli wcielić się w namalowane postacie, zagrać przedstawione przez artystów sytuacje, kreować własną genezę powstania obrazu. Następnie zapoznają się z prawdziwą historią wybranego dzieła i teorią na temat stylu, w którym został wykonany.

Po doświadczeniu dramowym uczniowie przyjrzą się przykładom twórczego wykorzystania motywów z klasyki malarstwa w kulturze popularnej (współczesnym reinterpretacjom w reklamie, w sztuce współczesnej, m.in w filmie, fotografii, teatrze). Sami stworzą własny plakat reklamowy na podstawie wylosowanej reprodukcji obrazu oraz komiksy.

Celem warsztatów jest rozbudzenie w uczniach ciekawości poznawczej w obszarze historii i teorii sztuki oraz zachęcenie do swobodnego interpretowania artefaktów, twórczego wykorzystania znanych motywów.

Warsztaty po filmie/sztuce teatralnej

Po wizycie w teatrze/kinie młodzież będzie mogła twórczo zanalizować problem zawarty w obejrzanym dziele sztuki podczas warsztatów. Przy użyciu interaktywnych metod, w tym dramy stosowanej, pracy z ciałem i metaforą, zaprosimy uczestników do refleksji nad obejrzaną historią. Zależy nam aby uczniowie potrafili odnieść treść spektaklu do swoich własnych doświadczeń, weszli w żywy dialog z dziełem sztuki. Na warsztatach pojawi się również czas na stworzenie swojego dzieła artystycznego inspirowanego spektaklem/filmem.

Treść wprowadzona przez: Marta Demartin
czwartek, 18 października 2018 roku, 8:33