fbpx Audycja studencka pamięci prezydenta Gdańska | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Audycja studencka pamięci prezydenta Gdańska

Paweł AdamowiczW piatkowy wieczór Słuchacze Radia UG MORS zamiast Listy Przebojów mogli wysłuchać specjalnej studenckiej audycji przygotowanej pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Audycji można obecnie wysłuchać w załączonym poniżej podcaście.

Tak jak wszyscy gdańszczanie z niedowierzaniem, przerażeniem i poczuciem absurdalności tego co widzimy obserwowaliśmy na ekranach telewizorów zamach na Naszego Prezydenta. Później czekaliśmy z niepokojem na wiadomości ze szpitala, mieliśmy nadzieję, że najlepsi lekarze i nowoczesny sprzęt pomogą, że rany nie są tak poważne, żeby zagrozić życiu. Wreszcie usłyszeliśmy tragiczną wiadomość, która pogrążyła nas w absolutnym smutku. Wielu z nas uczestniczyło w spotkaniach na Placu Solidarności, stało w kilkugodzinnej kolejce, żeby pożegnać Prezydenta w ECS, serce rozdarł nam widok żony i córek przy trumnie męża i tatusia.

Prezydent Paweł Adamowicz gościł w naszym studiu, wspomniał swoje studia, opowiadał o Gdańsku i o tym co jeszcze chce dla naszego miasta zrobić. Udzielał też wywiadów naszym reporterom – m.in. rok temu podczas 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udzielił wywiadu Stasiowi Pawłowskiemu, licealiście, który współtworzy nas studencki zespół. To był pierwszy materiał jaki Stasiu nagrał dla Radia UG MORS. Spotkał Prezydenta zupełnie przypadkowo, gdy ten jak co roku ze skarbonką i identyfikatorem Orkiestry zbierał datki na ulicach Gdańska. Nasz młody reporter był tak bardzo zaskoczony, że może tak po prostu podejść do Prezydenta i porozmawiać z nim, że tak naprawdę nie wiadomo kto z kim przeprowadził ten wywiad, bo Paweł Adamowicz zadał chyba więcej pytań dopytując o to jak jest być dziennikarzem studenckiego radia.

Chcemy wam zaprezentować materiały, które przez lata zgromadziły się w naszym radiowym archiwum z udziałem Prezydenta Adamowicza. Porozmawiamy też ze studentami i wykładowcami jak go wspominają. Będzie też relacja ze spotkania, które dziś o 15.00 zaplanowane jest przed Wydziałem Nauk Społecznych. Jego organizatorzy: Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego, Koło Naukowe Prawa Morskiego UG i ELSA Gdańską chcą w ten sposób uczcić pamięć Prezydenta Gdańska, a także wyrazić nasz sprzeciw przeciwko mowie nienawiści. Podczas zgromadzenia głos zabierze profesor Zdzisław Brodecki współpracownik Pana Prezydenta w Uniwersytecie Gdańskim. Głos zabiorze również profesor Joanna Kruczalak-Jankowska oraz profesor Dorota Pyć, które wspomną sylwetkę Pawła Adamowicza.

Audycję poprowadzili Krzysiek Wolk, Ania Narloch i Paweł Lemke.

Maciej Goniszewski

poniedziałek, 21 stycznia 2019 roku, 11:16