fbpx Repertuar DKF Miłość Blondynki UG na maj | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Repertuar DKF Miłość Blondynki UG na maj

jutro-kadrDyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR UG zapraszają w maju na pokazy filmów.

9 maja 2019 (czwartek) godz. 18.30

Horyzonty kina:JUTRO ALBO POJUTRZE

reż. Bing Liu, USA, 2018, 93 min

Bohaterami filmu są trzej przyjaciele: Zack, Keire i Bing, którzy w Rockford, w stanie Illinois, spędzają wolny czas na jeżdżeniu na deskorolce po mieście i imprezowaniu. Tematem „Jutro albo pojutrze” jest dorastanie tych trzech młodych mężczyzn. Za kamerą stanął jeden z nich - Bing Liu.

„Jutro albo pojutrze” powstawał spontanicznie jako czysta rejestracja codzienności zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy, ale efektem jest poruszający zapis procesu ich dorastania. Zack zostaje nieoczekiwanie ojcem, a Keire dostaje pierwszą pracę oraz zmaga się z problemem rasowej tożsamości i śmiercią ojca. Bing prowadzi długie rozmowy z matką, która jako chińska emigrantka po traumatycznym małżeństwie nie może się odnaleźć w amerykańskim społeczeństwie. „Jutro albo pojutrze” jest intymnym i szczerym spojrzeniem młodego mężczyzny na proces dorastania i radzenia sobie z nieokiełznaną młodością.

„Jutro albo pojutrze” był nominowany do Oscara i znalazł się na liście najlepszych filmów 2018 r. według Baracka Obamy. Przypadł także do gustu widzom 15. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył aż cztery nagrody: Nagrodę Banku Millennium – Grand Prix, Nagrodę Dokumentalną Warszawy (nagroda publiczności), Grand Prix Dolnego Śląska - Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Bydgoszcz ART.DOC Award.

--------------

16 maja 2019 (czwartek) godz. 18.30

Kinoterapia: ŻNIWA

reż. Etienne Kallos, Francja, Grecja, Polska, RPA, 2018, 102 min.

Republika Południowej Afryki. Prowincję Wolne Państwo zamieszkuje odizolowana od pozostałej części kraju mniejszość białych Afrykanerów. W konserwatywnej społeczności, ponad wszystko ceniącej męskość i siłę, żyje introwertyczny i wrażliwy Janno. Niebawem jego fanatycznie wierząca matka pojawia się w domu z Pieterem, sierotą z ulicy. Kobieta prosi syna, aby obdarzył nieznajomego braterskim uczuciem. Dla chłopców stanowi to początek walki o władzę, dziedzictwo i względy matki.

----------------------------

23 maja 2019 (czwartek) godz. 17:30

Kino na Fali: ŚWIATŁA WIELKIEGO MIASTA

reż. Charles Chaplin, USA, 1931, 77 min. napisy: polskie

Wstęp wolny!

Światła wielkiego miasta to sprzeciw Chaplina wobec kina dźwiękowego. Naczelny komik epoki kina niemego naiwnie wierzył, że słowo w filmie to tylko chwilowa moda. Właśnie dlatego zamiast podążać za światowymi trendami, zdecydował się pozostać wiernym klasycznej burlesce, tworząc jedno z jej największych osiągnięć, a zarazem oddając jej hołd. Światła wielkiego miasta to dowód nie tylko na ponadczasowe poczucie humoru Chaplina, ale też na jego inteligencję – tak przemyślanego scenariusza wielu współczesnych twórców może mu jedynie zazdrościć. Ale w tym filmie zawiera się także swoista gorycz. Choć Światła wielkiego miasta stanowią przykład tego, jak doskonale ówcześni twórcy kina opanowali filmową gramatykę obchodzącą się bez dźwięku, to jednak ich wysiłki przez długi czas wzbudzały zachwyt już jedynie wąskiej grupy kinofili. Nie zmienia to faktu, że co jakiś czas wydobywany z lamusa film każdorazowo zachwyca widzów geniuszem zapomnianego nieco autora. W blasku Świateł wielkiego miasta nadal możemy się ogrzać.

Charles Chaplin

Rocznik 1889. Aktor i reżyser. W roku 1919 założył studio United Artists wraz z Mary Pickford, Douglasem Fairbanksem i D.W. Griffithem. Mimo tego, że filmy udźwiękowione stały się głównym nurtem kinematografii, Chaplin nie zdecydował się na ten krok aż do lat 30. Uważał, że film dźwiękowy zniszczy kinematografię i kiedy wszyscy kręcili już filmy dźwiękowe, on zrealizował nieme Światła wielkiego miasta, które zresztą odniosły olbrzymi sukces.

23-24 maja 2019 (czwartek- piątek )

Festiwal Filmowy: KINO NA FALI

WSTĘP WOLNY!

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa