fbpx Test do wykrywania raka układu moczowego | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Test do wykrywania raka układu moczowego

Baner konkursu Eureka! DGPNaukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Adam Lesner oraz dr Natalia Gruba otrzymali wyróżnienie w konkursie „EUREKA! DGP” za opracowanie szybkiego i bezinwazyjnego testu diagnostycznego do wykrywania raka układu moczowego. Proponowana metoda jest alternatywą dla obecnie stosowanych – zakłada jedynie pobranie próbki moczu, a dotychczasowe badania na grupie ponad 600 osób przyniosły ok. 90 procent skuteczności. Wynalazek zgłoszony do ochrony patentowej na terenie Unii Europejskiej i na świecie. Obecnie trwają rozmowy nad wdrożeniem testu. Badania są prowadzone przy wsparciu finansowym Centrum Transferu Technologii UG w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+

Tegoroczna edycja „EUREKA! DGP” dotyczyła wynalazków zgłoszonych do Urzędu Patentowego RP w latach 2016 i 2017. Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego zgłosiło do konkursu 5 wynalazków z dziedzin nauk fizycznych, chemicznych, biologicznych, medycznych, o zdrowiu i biotechnologii, będących wynikami prac naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego.

Podczas gali finałowej przyznano cztery równorzędne wyróżnienia, a wśród nich znalazł się wynalazek z Uniwersytetu Gdańskiego. Wyróżnienie otrzymali prof. dr hab. Adam Lesner oraz dr Natalia Gruba z Wydziału Chemii UG za wyniki projektu wynalazczego pt.: „Nowy związek, sposób jego otrzymywania, zestaw zawierający nowy związek oraz zastosowanie nowego związku do wykrywania nowotworów nabłonkowych”. Projekt zespołu badawczego z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii UG został wsparty dofinansowaniem Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+, którego celem jest wsparcie prac przedwdrożeniowych i wzmocnienie współpracy środowiska naukowego z przedstawicielami biznesu. Projekt realizowany jest w Konsorcjum w składzie: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz spółka celowa PG – Excento Sp. z o.o.

W konkursie „EUREKA! DGP” udział wzięły polskie uczelnie (publiczne i niepubliczne) oraz instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN prowadzące działalność związaną dziedzinami: informatyka, inżynieria mechaniczna, inne nauki, inżynieryjne i technologie, inżynieria lądowa, inżynieria materiałowa i nanotechnologia, nauki fizyczne, nauki biologiczne i biotechnologia, nauki chemiczne, nauki medyczne.

O opracowanym teście:

Największymi zaletami testu są bezinwazyjność podczas badania, skuteczność diagnostyczna markeru na poziomie ok. 90 proc., krótki czas oczekiwania na wynik (krócej niż 60 minut), wysoka skuteczność nawet w przypadku początkowej fazy choroby oraz możliwość wykonania testu przy wykorzystaniu niewielkiej ilości próbki moczu (ok. 1 ml). Diagnostyka jest łatwa do przeprowadzenia. Opracowany przez zespół naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego zestaw diagnostyczny składa się z dwóch składników, które pod wpływem czynników wydzielanych przez komórki nowotworowe obecne w pęcherzu moczowym, ulegają rozpadowi umożliwiając ich wykrycie.

Skuteczność metody wykrywania choroby nowotworowej nabłonka pęcherza moczowego, nazywanej potocznie rakiem układu moczowego potwierdzona została podczas badań na grupie ponad 600 osób.

– Proponowana metoda jest alternatywą dla obecnie stosowanych w praktyce – bioanalitycznej metody identyfikacji komórek nowotworowych w próbce moczu, obrazowania przy użyciu metod ultrasonograficznych (USG) jak i wziernikowania. Dodatkowym atutem metody jest to, że jest ona bezinwazyjna dla pacjenta – aby wykryć chorobę – pobierana jest jedynie próbka moczu – mówi prof. Adam Lesner z Wydziału Chemii UG.

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego