Otwarte badania archeologiczne w Owidzu i Twierdzy Wisłoujście
Otwarte dla mieszkańców i turystów badania archeologiczne w Polsce, Szwecji i Danii (spacery po wyjątkowych stanowiskach archeologicznych wraz z archeologiem – przewodnikiem), wykłady o mało znanej przeszłości Morza Bałtyckiego, spotkania z ekspertami, festiwale i gry – to atrakcje przygotowane w ramach jednego z najciekawszych projektów – ArchaeoBalt, realizowanego przez Uniwersytet Gdański wraz z partnerami. W tym tygodniu zapraszamy do odkrywania Grodziska w Owidzu. Wydarzenie ‘Explore Owidz’ (Odkryj Owidz) trwa do 18 lipca 2019. Już w dniach 8-26 lipca 2019 zapraszamy do Twierdzy Wisłoujście.
W rejonie południowego Bałtyku znajdują się liczne, różnorodne zasoby dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, których potencjał turystyczny nie jest w pełni wykorzystany. ArchaeoBalt to projekt realizowany przez Uniwersytet Gdański, Muzeum Gdańska, Uniwersytet w Aarhus, Muzeum Bornholmu i Uniwersytet w Lund, który odpowiada na te potrzeby. Uniwersytet Gdański jest partnerem wiodącym projektu.
Dzięki projektowi ArchaeoBalt możliwe jest wspólne odkrywanie dziedzictwa regionu Morza Bałtyckiego, skrytego pod powierzchnią Danii, Polski i Szwecji. Stanowiska archeologiczne, relikty dawnych grobowców, grodzisk, często znajdują się na terenach atrakcyjnych przyrodniczo. Poszukiwanie pozostałości dawnych kultur jest znakomitym sposobem do aktywnego i zgodnego z przyrodą wypoczynku. Wypracowanie nowego sposobu promowania dziedzictwa kulturowego rejonu Morza Bałtyckiego pozwoli na pobudzenie i zwiększenie ruchu turystycznego w rejonie, a także stworzenie nowej marki zrównoważonej, zielnej i niebieskiej, archeoturystyki.
Projekt ArchaeoBalt (Laying fixed foundations for innovative Archaeotourism - a new ‘green’ Archaeoroute in the Southern Baltic Sea Region) jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020. Całościowy budżet wynosi ponad 2 miliony Euro. Okres realizacji projektu to trzy lata (od lipca 2018 do lipca 2021).
W ramach projektu powstanie sieć centrów archeologicznych, których celem będzie rozpowszechniania wiedzy o archeologii i rozwój archeoturystyki. Powstanie także strona internetowa „Wirtualne Muzeum Południowego Bałtyku” z najważniejszymi informacjami o dziedzictwie regionu Morza Bałtyckiego i jego archaeturystycznych atrakcjach. Organizowane są wydarzenia kulturalno-edukacyjne takie jak festiwale, gry, wykłady oraz otwarte badania archeologiczne.
Dzięki badaniom wykopaliskowym ukazuje się nam zupełnie nowy obraz regionu Morza Bałtyckiego. Obszaru tętniącego życiem, powiązanego sieciami wzajemnych relacji widocznych w kulturze, architekturze, sztuce i języku. Dziedzictwo archeologiczne choć fascynujące i skrywające wiele tajemnic, wciąż jest niedoceniane.
Do 18 lipca można zwiedzać stanowisko archeologiczne w Owidzu, które jest jednym z największych grodzisk na Pomorzu Wschodnim. A już w najbliższą środę(3 lipca 2019) o godz. 13.00 odbędzie się wykład popularnonaukowy „Na styku dwóch kultur... relacje słowiańsko-skandynawskie we wczesnym średniowieczu”, Karoliny Czonstke i Bartosza Świątkowskiego z Wydziału Historycznego UG.
– Tegoroczny sezon badawczy na grodzisku w Owidzu będzie drugim prowadzonym przez Instytut Archeologii i Etnologii UG, jednocześnie będzie to pierwszy sezon pod egidą projektu ArchaeoBalt. Dwa lata temu udało nam się natrafić na strop budynku mieszkalnego, który będzie badany w tym roku. Jest on jednym z dwóch odkrytych w całości tego typu obiektów na grodzisku w Owidzu. W tym roku badaniom będzie towarzyszyć cykl wydarzeń kulturalnych zatytułowanych ‘Explore Owidz’ – Odkryj Owidz, mający na celu popularyzację dziedzictwa regionu Południowego Bałtyku i archeoturystyki – mówi Bartosz Świątkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Wydziału Historycznego UG.
Program oraz szczegółowe informacje o Grodzisku w Owidzu w oddzielnym w załączniku.
Otwarte badania archeologiczne odbyły się na stanowisku Sorte Muld (Bornholm, Dania) i będą się jeszcze odbywały:
- Twierdza Wisłoujście – 8-26 lipca 2019,
- Smørengegård (Bornholm, Dania) – 2 – 28 września 2019,
- Uppåkra (Lund, Szwecja) – 10 czerwca – 5 lipca oraz 2 września – 4 października 2019.
Profilu projektu na Facebooku:
Instagram:
https://www.instagram.com/archaeobalt/
Osoby i instytucje zainteresowane projektem, rozwojem dziedzictwa Morza Bałtyckiego oraz idei archeoturystki zapraszamy do kontaktu na adres mailowy archaeobalt@gmail.com
Załącznik | Wielkość |
---|---|
Program | 1.34 MB |