50 spotkań na 50-lecie UG
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Jerzy P. Gwizdała ma zaszczyt zaprosić na uroczystą promocję książki jubileuszowej pt. 50 spotkań na 50-lecie UG, która odbędzie się 30 września 2019 roku o godz. 16.00 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego (sala 1.21) w Kampusie Oliwskim (ul. Wita Stwosza 53, Gdańsk-Oliwa).
Promocji będzie towarzyszyć otwarcie wystawy pt. 50 spotkań na 50-lecie UG.
Po uroczystości zapraszamy na poczęstunek.
Pięćdziesiąt tekstów, które znalazły się w książce, ma wymiar symboliczny, bo w oczywisty sposób nawiązuje do jubileuszu Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród autorów, poza obecnymi i byłymi rektorami oraz prorektorami, są m.in. prof. Jerzy Limon, prof. Stefan Chwin, prof. Małgorzata Omilanowska, prof. Jerzy Zajadło, prof. Beata Możejko, prof. Ryszard Horodecki i wielu innych. W swoich opowieściach dzielą się swoimi pasjami, historiami i doświadczeniem. Wszystkich łączy idea tworzenia uniwersytetu, zaangażowanie i pasja w pracy naukowej i zawodowej, radość i satysfakcja z bycia częścią akademickiej społeczności.
Książka, pod redakcją prof. dra hab. Jerzego P. Gwizdały, rektora Uniwersytetu Gdańskiego, ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego.
Fragment tekstu Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzego Piotra Gwizdały, promujący wystawę „50 spotkań na 50-lecie UG”:
„Zarówno w jubileuszowej książce pt. 50 spotkań na 50-lecie UG, jak i na prezentowanej wystawie postanowiliśmy oddać głos przedstawicielom bardzo różnych dziedzin, by opowiedzieli o swoich pasjach naukowych i okołonaukowych oraz podejmowanych na różnych polach inicjatywach. Chcieliśmy zaprezentować społeczności Uniwersytetu całą jego różnorodność i bogactwo poprzez spotkanie z bardzo różnymi ludźmi, zarówno naukowcami, jak i pracownikami innych jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Gdańskiego. Książka jest więc opowieścią o naszej Uczelni przez pryzmat osób, które ją współtworzą. Krótkie cytaty z tych opowieści, które znalazły się na wystawie pod zdjęciami Autorów książki, stanowią przesłanie, jak również – miejmy nadzieję – zachętę do poznania historii, opowieści i refleksji w nich zawartych. Pamiętając o tym, że Uniwersytet to my, chcemy pokazać, jakie jest jego oblicze. Z jednej strony ma to na celu przybliżenie wszystkim, którzy nie mają na co dzień styczności z pewnymi dziedzinami wiedzy, badań z zakresu zupełnie nieznanych im nauk. Z drugiej strony chodzi o pokazanie naszym obecnym i przyszłym studentom, z kim mają szansę się spotkać podczas studiów na Uczelni oraz jak wielki potencjał i zaangażowanie tkwi w tym, co robią nasi pracownicy”