fbpx Sztuka chodzenia po mieście | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Sztuka chodzenia po mieście

Zielony Most i Wyspa Spichrzów Fot. Maciej Goniszewski116. wykład popularnonaukowy w ramach Kawiarni Naukowej w Sopocie organizowanej wspólnie przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki Hotel Rezydent (plac Konstytucji 3 Maja 3) wygłosi dr hab. Katarzyna Szalewska z Uniwersytetu Gdańskiego. Wykład zaplanowany na 26 września 2019 roku (czwartek), na godzinę 18:00 będzie nosił tytuł „Sztuka chodzenia po mieście”.

Miasta można kochać lub nienawidzić jak ludzi, można połączyć z nimi własne losy lub definiować własną biografię i tożsamość w odniesieniu do przestrzeni miejskiej. Po miastach można też chodzić na wiele sposobów – zwiedzać jak turyści, błądzić jak dziewiętnastowieczni flâneurzy albo „clubbingować” jak sopoccy imprezowicze. Istnieje wiele kulturowych form przemierzania przestrzeni miejskiej, które znalazły już swoje odzwierciedlenie w licznych filmach i powieściach. Jednocześnie kwestia chodzenia po mieście nie jest wyłącznie zagadnieniem antropologicznym, lecz wiąże się również z przemysłem turystycznym, urbanistyką czy ekonomią. Stąd refleksja nad estetyką przechadzki może stać się przyczynkiem do rozmowy o tym, jak użytkujemy miasto jako mieszkańcy, jak je projektujemy jako decydenci i czy po niektórych miastach chodzi się przyjemniej niż po innych.

Katarzyna Szalewska – dr hab. nauk humanistycznych, pracownica Katedry Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej Uniwersytetu Gdańskiego, teoretyczka literatury, zajmuje się kulturowymi studiami miejskimi. Wydała monografie: Urbanalia – miasto i jego teksty. Humanistyczne studia miejskie (Gdańsk 2017) oraz Pasaż tekstowy. Czytanie miasta jako forma doświadczania przestrzeni we współczesnym eseju polskim (Kraków 2012). Stypendystka Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka nagrody Polskiej Akademii Nauk – Oddziału w Gdańsku. Członkini jury Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.

Zapraszam! Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

piątek, 13 września 2019 roku, 11:09