fbpx Dr Agnieszka Gajewicz-Skrętna z UG finalistką Plebiscytu Lirene Kobieta. Innowacja. Natura | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

chemia UGDr Agnieszka Gajewicz-Skrętna z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego została finalistką Plebiscytu Lirene Kobieta. Innowacja. Natura. w kategorii Nauka. Badaczka UG w swojej pracy naukowej rozwija nowe narzędzia komputerowe wspierające ocenę ryzyka chemicznego, które jednocześnie minimalizują liczbę zwierząt laboratoryjnych wykorzystywanych do badań, a także w realny sposób ograniczają czas i koszt badań oraz ilość powstających odpadów. Jury przyzna nagrodę główną o wartości 30 000 zł, a internauci wybiorą trzy laureatki nagród dodatkowych o wartości 10 000 zł.

Twórcy kosmetycznej marki Lirene chcieliby wyróżnić aktywistki, innowatorki i przedsiębiorczynie, które działają na rzecz środowiska i swoją codzienną pracą kształtują lepszą przyszłość. Do Plebiscytu Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. zgłosiło się ponad 200 kobiet reprezentujących trzy obszary: Biznes, Lifestyle i Nauka. Dr Agnieszka Gajewicz-Skrętna z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego została jedną z trzech finalistek w kategorii Nauka.

Dr Agnieszka Gajewicz-Skrętna od początku kariery akademickiej jest związana z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, najpierw jako studentka (1999-2004), później słuchaczka studiów doktoranckich (2008-2013), pracownik naukowo-techniczny (2011-2013), asystent (2013- 2014), a obecnie adiunkt (od 2014). W latach 2016-2017 odbyła roczny staż podoktorski (post-doc) w National Institute for Environmental Studies, Research Center for Environmental Risk (Tsukuba, Japonia). Wcześniej odbyła również 8 krótkoterminowych staży naukowych w: Interdisciplinary Center for Nanotoxicity, Jackson State University (Jackson, USA); Bundesinstitut für Risikobewertung (Berlin, Niemcy) oraz National Institute for Environmental Studies, Research Center for Environmental Risk (Tsukuba, Japonia).
Zainteresowania naukowe dr Gajewicz-Skrętnej koncentrują się na rozwoju i zastosowaniu metod uczenia maszynowego, metod statystycznych i chemometrycznych, wspierających proces komputerowej oceny bezpieczeństwa chemicznego. Dr Gajewicz-Skrętna aktywnie uczestniczy w projektach naukowych pełniąc rolę kierownika – NCN, RCN lub wykonawcy - Horyzont 2020, 7. Program Ramowy, FNP, PAN-JSPS (Japan Society for the Promotion of Science). Jest również laureatką krajowych i międzynarodowych nagród i wyróżnień, m. in.: Międzynarodowych Wschodzących Talentów Nauki - L'Oréal-UNESCO International Rising Talents Award For Women in Science, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców, nagrody finałowej w ramach Nagród Naukowych POLITYKI w kategorii nauk ścisłych oraz nagrody głównej Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju.

Lista finalistek:

BIZNES

W kategorii BIZNES znalazły się liderki biznesu prowadzące przedsiębiorstwa wyróżniające się działalnością na rzecz środowiska, np. przez zrównoważoną produkcję, wyjątkową kulturę korporacyjną albo innowacyjny produkt.

• Martyna Zastawna, założycielka WoshWosh, pierwszej na świecie firmy odnawiającej obuwie

• Martyna Sztaba, CEO startupu Syntoil, zajmującego się pozyskiwaniem sadzy ze zużytych opon w zrównoważony ekologicznie sposób

• Paula Schabińska, współzałożycielka startupu Airror, pasjonatka natury i nowych technologii

LIFESTYLE

Kategoria LIFESTYLE to miejsce dla wyjątkowych kobiet, które motywują do działania na rzecz ochrony środowiska – influencerek, aktywistek, a także liderek organizacji i inicjatyw społecznych.

• Dominika Szaciłło, projektantka, pomysłodawczyni inicjatywy Uwaga, śmieciarka jedzie

• Natalia Uryniuk, autorka międzynarodowego projektu edukacyjnego Balticarium

• Katarzyna Wągrowska, autorka bloga Ograniczam się

NAUKA

W kategorii NAUKA poszukiwane są kobiety odpowiedzialne za inicjatywy naukowe. Takie, które prowadzą przełomowe badania naukowe, tworzą innowacje technologiczne i mają realny wpływ na rozwój nauki.

• dr hab. Grażyna Dąbrowska, biolog molekularny z Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, autorka ekoinnowacyjnych rozwiązań

• Ewelina Ryszawa, inżynier mechaniki satelitarnej z firmy Astronika

• dr Agnieszka Gajewicz-Skrętna, chemoinformatyk z Uniwersytetu Gdańskiego

W plebiscycie głos można oddać na maksymalnie 3 kandydatki (w różnych lub w tych samych kategoriach).

Głosowanie dostępne do 28 lutego 2020 roku na stronie https://kameny.lirene.pl/

Gala wręczenia nagród odbędzie się 9 marca 2020 roku.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin
Treść wprowadzona przez: Marta Demartin