fbpx Naukowcy UG w strukturach Komitetów Naukowych PAN | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Naukowcy UG w strukturach Komitetów Naukowych PAN

PANPodczas walnych zebrań online nowo wybranych członków Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk:

• dr. hab. Waldemar Surosz, prof. UG został wybrany na Przewodniczącego Komitetu Badań Morza PAN w kadencji 2020-2023
  • prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński został wybrany na Przewodniczącego Komitetu Socjologii PAN w kadencji 2020-2023
  • prof. dr hab. Piotr Stepnowski został wybrany na Wiceprzewodniczącego Komitetu Chemii Analitycznej PAN w kadencji 2020-2023

Składy Komitetów PAN podlegają natomiast kadencyjności. Są one krajową reprezentacją różnych środowisk i dyscyplin naukowych. Ich członkowie wybierani są przez środowiska naukowe poszczególnych dziedzin. Poza członkami PAN zasiadają w nich naukowcy z niezwiązanych z Akademią innych instytutów badawczych oraz szkół wyższych, a także przedstawiciele instytucji i organizacji gospodarczych i społecznych.

Komitety pełnią funkcje ciał doradczych i opiniodawczych. Opracowują stanowiska i ekspertyzy naukowe dla administracji państwowej, pomagają w rozwiązywaniu określonych kwestii naukowych. Opiniują akty normatywne dotyczące nauki, jej zastosowań oraz kształcenia. Zajmują się także upowszechnianiem i wprowadzaniem wyników badań, oraz wspierają rozwój poszczególnych dyscyplin.

Wśród członków Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk łącznie 34 naukowców obecnie reprezentuje Uniwersytet Gdański.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin
Treść wprowadzona przez: Marta Demartin