fbpx Niepewność jest ich motorem do pracy. Młodzi z AIESEC chcą zmieniać świat. | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Niepewność jest ich motorem do pracy. Młodzi z AIESEC chcą zmieniać świat.

AIESECGdański Oddział założony w 1974 roku przez dr hab. Henryka Ćwiklińskiego, profesora Uniwersytetu Gdańskiego od ponad 45 lat jest najprężniej działającą organizacją studencką w województwie pomorskim sięgającą także Olsztyna. Oddział zrzesza studentów i uczniów z największych ośrodków akademickich w Trójmieście, którym uświęca jeden cel — dążenie do osiągnięcia pokoju na świecie i pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego.

Sam AIESEC powstał w 1948 roku, w odpowiedzi na bieżące wówczas konflikty zrodzone przez II Wojnę Światową. Świat potrzebował wówczas liderów i to na młodych ludziach spoczywała odpowiedzialność za lepsze jutro. Od tamtej pory misją AIESEC stało się dążenie do osiągnięcia pokoju i pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego. Członkowie organizacji wierzą w to, że każda młoda osoba zasługuje na szansę rozwoju swojego potencjału, dzięki czemu może pozytywnie wpływać na środowisko, w którym się znajdzie. Dlatego też AIESEC stara się dostarczać młodym ludziom na całym świecie możliwość odbycia praktycznego doświadczenia poprzez udział w wymianach międzynarodowych, które umożliwiają im poznanie świata oraz realnie wpływać na to, co się na nim dzieje.

Nawet w tak niepewnym czasie, w jakim przyszło zmierzyć się w ostatnich miesiącach światu, członkowie pomorskiego Oddziału AIESEC starają się nie odpuszczać. Mimo wielu niewiadomych nadal starają się wpływać na lokalne środowisko, przygotowując projekty dla przedszkoli i szkół, jednak przede wszystkim każdy z członków oddziału stara się w dalszym ciągu rozwijać w sobie cechy liderskie. Okoliczności zmusiły ich do przeniesienia wszelkich działań na grunt online, jednak jak się okazuje, nie wypłynęło to na ich motywację i produktywność.

• Jeszcze na początku tego roku nie przypuszczaliśmy, że przyjdzie nam się zmierzyć z taką sytuacją, jaką mamy teraz. Zorganizowaliśmy wówczas Konferencję Lokalną dla nowych członków oddziału i przygotowywaliśmy się do przyjęcia na wiosnę wolontariuszy na nasze projekty. Jednak kiedy sytuacja stawała się poważniejsza, jako organizacja zdecydowaliśmy się odroczyć wszelkie realizacje projektów do jesieni. Osobiście uważam, że postąpiliśmy bardzo rozsądnie, nie chcąc narażać ani wolontariuszy, ani placówek na niebezpieczeństwo. - mówi Marta, członkini zarządu Oddziału.

Nowe wyzwania, z którymi przyszło się zmierzyć gdańskim AIESECerom — tak nazywają siebie członkowie organizacji — nie były jednak dla nich wielkim wyzwaniem. Od lat członkowie pracują na narzędziach online, gdyż połączanie się z członkami organizacji z Meksyku czy Wietnamu bez nich byłoby wręcz niemożliwe.

• Najciekawszym doświadczeniem, jakie zdobyłem w organizacji w tym czasie, było zmierzenie się ze zdalnym zarządzaniem zespołem. Wykorzystaliśmy tutaj wiedzę zaczerpniętą od firm, z którymi współpracujemy, przez co wdrożenie nowych rozwiązań było szybkie i efektywne. Dodatkowo dzięki współpracy z nimi miałem możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia certyfikatów, które rozwinęły moje kompetencje i urozmaiciły CV. A dzięki wykorzystaniu rozmaitych narzędzi w chmurze moja sprawność w posługiwaniu się nimi znacząco wzrosła. - powiedział Gabriel, przewodniczący gdańskiego Oddziału.

Od wielu lat Oddział AIESEC w Gdańsku stara się udowodnić, że chęci do nauki czegoś nowego wystarczają, by mieć realny wpływ nie tylko na swój rozwój osobisty, ale także na życie innych. Tysiące alumni organizacji na co dzień już niedziałający aktywnie wciąż używają nabytych umiejętności, ale przede wszystkim utrzymują wieloletnie przyjaźnie z członkami organizacji.

Ciężko jest powiedzieć jak długo przyjdzie się jeszcze światu mierzyć z obecną sytuacją, natomiast jedno jest pewne, AIESECerzy nie zamierzają w tym czasie siedzieć z założonymi rękami.

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Jak realnie wpływać na świat oraz co to znaczy być liderem? Odpowiedzi na te pytania zna największa organizacja zrzeszająca młodych ludzi na świecie – AIESEC. Więcej informacji Znajdziesz na https://aiesec.pl/gdansk/.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin
Treść wprowadzona przez: Marta Demartin