fbpx Godziny rektorskie i protest studentów UG | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Godziny rektorskie i protest studentów UG

Baner UG ze znakiem ostrzegawczym z wykrzyknikiemPełniący obowiązki rektora UG, prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, ogłosił 28 października 2020 roku dniem rektorskim wolnym od zajęć. Podstawą decyzji jest § 9 ust. 1 Regulaminu Studiów Uniwersytetu Gdańskiego [załącznik do Uchwały nr 120/19 Senatu Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 26 września 2019 r.]

Jednocześnie tego dnia studenci UG planują strajk, który ma być wyrazem protestu przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji z powodu ciężkich wad płodu. Studenci na portalu społecznościowym Facebook, na którym znajduje się informacja o strajku piszą:

„My, studentki i studenci Uniwersytetu Gdańskiego, sprzeciwiamy się orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji z powodu ciężkich wad płodu. Uważamy, że wolność wyboru jest podstawowym prawem człowieka. Wydana decyzja niewątpliwie godzi w autonomię jednostki.

Wobec zaistniałej sytuacji nie pozostaniemy biernymi obserwatorkami i obserwatorami. Na znak protestu 28.10.2020 zamierzamy nie brać udziału w wykładach, ćwiczeniach, lektoratach oraz seminariach. O godzinie 10 spotykamy się na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego. Następnie przejdziemy się po terenie uczelni wykonując zdjęcia uwieczniające naszą aktywność.

Studentki oraz studentów, przebywających obecnie poza granicami Gdańska, zachęcamy do włączenia się w protesty lokalne oraz uwiecznienia swojej aktywności z podpisem #proteststudentówUG. Umieszczajcie swoje zdjęcia pod wydarzeniem lub na innych portalach społecznościowych.

Przyświecać Nam będzie dewiza herbowa Gdańska "nec temere, nec timide". Protestujemy bez strachu, ale z rozwagą. Szanujemy powagę miejsca, którym niewątpliwie jest teren Uniwersytetu Gdańskiego. Prosimy zatem o nieprzynoszenie transparentów zawierających wulgaryzmy oraz nieskandowanie takich haseł.

Jednocześnie przypominamy o sytuacji sanitarno-epidemiologicznej związanej z pandemią koronawirusa. Prosimy o przestrzeganie panujących zasad: zachowanie 1,5 m odległości od współuczestników oraz o noszeniu maseczki zakrywającej nos i usta.

Tekst został napisany przez studentki i studentów Uniwersytetu Gdańskiego i nie jest odzwierciedleniem stanowiska uczelni.”

wtorek, 27 października 2020 roku, 12:29