Pamięć zmarłych na Bałkanach
W dzisiejszym wpisie opowiemy Państwu o tradycjach związanych ze Świętem Zmarłych w wybranych krajach bałkańskich. Na tych terenach można spotkać się z bogactwem zwyczajów oraz sposobów uczczenia pamięci zmarłych.
W Serbii istnieje tradycja niezależna od Dnia Wszystkich Świętych. W trakcie święta o nazwie Slava, prawosławne rodziny wspominają swoich świętych patronów, a także zmarłych przodków. Tradycją związaną z tymi obchodami jest poświęcenie chleba (kolač).
Na bułgarskich cmentarzach natomiast można zauważyć świece palone na znak pamięci: można zaobserwować również lanie wina, jako symbolu krwi Chrystusa.
W rejonach Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji mieszkańcy praktykują zaduszkowe odwiedzanie grobów bliskich połączone z Dniem Wszystkich Świętych. Katolicy posiadają tradycje podobne do europejskich.
Wyznawcy islamu na Bałkanach podzielają wspólny dla ogółu muzułmanów na świecie zwyczaj pogrzebu w jak najszybszym czasie od śmierci - najlepiej w jej dniu. Zabroniona jest kremacja ciała. Chociaż w tej religii nie praktykuje się świąt związanych ze zmarłymi, muzułmanie, tak jak inni mieszkańcy Bałkanów zachowują pamięć o swoich bliskich.
Prawosławni obchodzą Niedzielę Wszystkich Świętych, zbiorowy kult świętych osób wyznaczony nie w listopadzie, jak w tradycji zachodniej, ale w pierwszą niedzielę po dniu Zesłania Ducha Świętego.
Czy kiedykolwiek spotkaliście się Państwo z bałkańskimi zwyczajami oddawania pamięci zmarłym, bądź związanymi z tym zwyczajami? Zachęcamy do dzielenia się Państwa własnymi doświadczeniami w komentarzach pod postem https://www.facebook.com/437367087067690/photos/a.439011036903295/864424754361919 .
Judyta Janczara – członkini SKN UG Bałkanika od marca 2019, studentka III roku dyplomacji.