fbpx Deklaracja o utworzeniu Centrum Ochrony Własności Intelektualnej w Uniwersytecie Gdańskim | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

logo UGPełniący obowiązki Rektora UG prof. dr hab. Krzysztof Bielawski ogłosił „Deklarację o utworzeniu Centrum Ochrony Własności Intelektualnej w Uniwersytecie Gdańskim”, w której czytamy m.in.: „Stoi przed nami wielkie wyzwanie wypracowania skutecznych narzędzi i procedur, które w przyszłości wyeliminują pokusę nieuczciwego zachowania”.

„Deklaracja…” jest reakcją na wydarzenia, związane  z możliwym popełnieniem plagiatu przez dra hab. Jerzego Gwizdałę. Zakłada powołanie Centrum Ochrony Własności Intelektualnej, mającego charakter think tanku, które będzie pracowało nad stworzeniem, wdrożeniem oraz monitorowaniem zasad, chroniących Uniwersytet Gdański przed łamaniem standardów w zakresie własności intelektualnej z udziałem społeczności Uniwersytetu Gdańskiego, również studentów i doktorantów.

„Wydarzenia związane z zarzutami o kradzież własności intelektualnej wymagają podjęcia stanowczych kroków. Trzeba wyjaśnić wszystkie wątpliwości na zasadach pełnej przejrzystości i obowiązujących przepisów prawa. Mogę zapewnić, że w sytuacji, która dotknęła naszą społeczność, wdrożone zostały odpowiednie dla wagi sprawy procedury i działania’ – czytamy w deklaracji.

Na potrzeby działania Centrum powołany zostanie zespół ekspertów z zakresu prawa własności intelektualnej oraz etyki, wyposażony w odpowiednie narzędzia informatyczne i wsparcie strukturalne Uczelni.

Do zadań Centrum należeć będą, m.in.: opracowanie wytycznych i reguł dobrego postępowania w zakresie ochrony własności intelektualnej dla pracowników Uniwersytetu, studentów i doktorantów, monitoring przestrzegania tych wytycznych i reguł, szkolenia dla nauczycieli akademickich oraz pracowników administracyjnych z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz obowiązkowe zajęcia praktyczne i teoretyczne dla studentów i doktorantów z tego samego zakresu.

Pełny tekst „Deklaracji…” znajduje się na stronie UG: https://ug.edu.pl/news/pl/527/deklaracja-prof-dra-hab-krzysztofa-bielawskiego-o-utworzeniu-centrum-ochrony-wlasnosci

wtorek, 17 listopada 2020 roku, 11:59