fbpx Uczeni z UG w gronie 2% najlepszych naukowców na świecie | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Uczeni z UG w gronie 2% najlepszych naukowców na świecie

A ball of energy with electricity beaming all over the place. Photo by Halacious on Unsplash14 uczonych z Uniwersytetu Gdańskiego zostało zaliczonych do grona najbardziej wpływowych 2% naukowców na świecie pod kątem cytowalności ich publikacji przez innych autorów z ich dyscyplin i subdyscyplin. Najnowsze zestawienie TOP 2% opublikowali właśnie w magazynie PLOS Biology autorzy z Uniwersytetu Stanforda, koncernu wydawniczego Elsevier i firmy SciTech Strategies.

Na prestiżowej liście 2% najlepszych naukowców na świecie, przygotowanej przez Uniwersytet Stanforda, znalazło się 159 683 osób z całego świata, a wśród nich 14 nazwisk uczonych z Uniwersytetu Gdańskiego:

12 763 Michał Horodecki, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki (WMFiI)

17 732 Paweł Horodecki, WMFiI

23 500 Jerzy Falandysz, Wydział Chemii (WCh)

29 472 Ryszard Horodecki, WMFiI

53 247 Piotr Stepnowski, WCh

62 368 Andre Marc Selosse, Wydział Biologii (WB)

62 715 Marek Żukowski WMFiI

64 496 Adrianna Zaleska Medyńska WCh

76 754 Robert Alicki WMFiI

112 114 śp. Jan Kapuściński Miedzyuczelniany Wydział Biotechnologii

118 772 Grzegorz Węgrzyn, WB

119 855 śp. Alfons Kawski WMFiI

141 439 śp. Marek Grinberg, WMFiI

151 633 Bogdan Skwarzec, WCh

Lista została przygotowana została po dokonaniu kompleksowej oceny dorobku naukowego uczonych z całego świata i wyliczeniu złożonego indeksu bibliometrycznego (tzw. C-score), uwzgledniającego m.in. czynniki takie jak liczba cytowań niezależnych, indeks Hirscha, czy miejsce i rolę autora wśród współautorów.

Pełną listę 159 683 naukowców, opublikowaną przez Uniwersytet Stanforda, można znaleźć pod linkiem.

Link do publikacji.

* Prof. dr hab. Paweł Horodecki w zestawieniu afiliowany jest jako pracownik Politechniki Gdańskiej, natomiast obecnie pracuje na Uniwersytecie Gdańskim pełniąc funkcję kierownika jednego z zespołów naukowych Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych  ((International Centre for Theory of Quantum Technologies).

Photo by Halacious on Unsplash

środa, 18 listopada 2020 roku, 11:11