fbpx Dzień Kultury Ukraińskiej w ramach "PoznajMY się" | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Dzień Kultury Ukraińskiej w ramach "PoznajMY się"

Dzień Kultury Ukraińskiej plakatRadio MORS od pół roku jest patronem medialnym projektu "PoznajMY się", który ma za zadanie budować dobre praktyki wielokulturowego środowiska w województwie pomorskim. Teraz organizatorzy zapraszają na Dzień Kultury Ukraińskiej już 18 czerwca 2023 roku. Spotkajmy się na integracji kulturowej w Muzeum Emigracji w Gdyni! PoznajMY się na Polskiej 1! Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny!

KONCERTY MUZYKI UKRAIŃSKIEJ

Gordiy Starukh

Artysta i producent muzyczny ze Lwowa. Mistrz liry korbowej. W swojej muzyce łączy tradycyjne pieśni i melodie ukraińskie z różnymi elementy muzyki elektronicznej. Dzięki temu dostosowuje je do współczesności i popularyzuje je na całym świecie.

Rybonka

Rybonka to ukraińsko-polski, gdański duet muzyczny grający muzykę autorską. Prezentują muzykę szczerą i emocjonalną. Łączą melancholijne brzmienie indie z motywami ludowymi, jazzem i rockiem.

WYSZYWANKI - WARSZTATY HAFTU UKRAIŃSKIEGO

Haft to ważna część niewyczerpanych skarbów kultury duchowej Ukrainy. Łączy się z nim cała wielowiekowa historia narodu ukraińskiego, jego twórcze poszukiwanie, radość i smutek, jego zwycięstwa i porażki, nadzieje na przyszłość. Wyszywanka - jest duchowym symbolem narodu ukraińskiego, ojczyzny, domu rodzinnego ciepła rąk matki.
Obowiązują zapisy przez formularz: https://bit.ly/wyszywankiDKU_zapisy

O prowadzącej: Nataliia Kovalyshyna
Ukrainka z urodzenia, mieszkanka Gdańska z wyboru. Wieloletnia pedagożka i nauczycielka, koordynatorka do spraw uczniów z doświadczeniem migracyjnym, gdańska wolontariuszka, członkini dwóch kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska, dyplomowana mistrzyni sztuki ludowej. Haftem zainteresowała się w szkole podstawowej, uczyła się go od nauczycielki techniki oraz od mamy i siostry. Swoje umiejętności doskonaliła między innymi w szkole artystycznej.

POKAZY FILMÓW DOKUMENTALNYCH

● Moja Ozerna, reż. Karina Będkowska, Polska 2022, 58 min.

“Ja też nie chcę żyć” – wyznaje Karina swojej ciotce Sławie, rozpoczynając głębokie poszukiwanie sensu między dwójką dalekich krewniaczek. Karina, Polka, która szuka ucieczki od niepokojów Londynu, trafia do Ozernej, małej wioski na Ukrainie. Spotyka 84-letnią Slavę i przez wiele lat obie kobiety rozwijają wzajemną więź miłości i troski.

● Syndrom Hamleta, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Polska 2022, 85 min.

Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukraińców. Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. pięcioro bohaterów, zainspirowanych motywami „Hamleta”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy.Każdy z nich na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem. Obserwując z kamerą proces powstawania spektaklu, film „Syndrom Hamleta” z bliskiej, intymnej perspektywy portretuje pierwsze ukraińskie pokolenie urodzone po rozpadzie ZSRR, które próbuje zmienić targany konfliktami kraj i uporządkować swoje życie.

● Bajka o koniku, reż. Uliana Osowśka, Denis Strasznyj, Ukraina 2021, 76 min.

Anatolij, były działacz antysowiecki, obecnie mnich i artysta, mieszka w starożytnej kamiennej wieży w sercu Tallina. Dzień w dzień modli się do natury i tworzy w swoim warsztacie własnoręcznie wykonane książki. Wiele lat temu Anatolij złożył ślubowanie, że w każdym dniu znajdzie coś dobrego. Wybuch wojny we wschodniej Ukrainie sprawia, że opuszcza spokojną estońską stolicę i udaje się do miasteczek frontowych z misją pracy jako wolontariusz. Od 2014 roku łączy życie duchowe z aktywizmem społecznym, nieustannie podróżując na Donbas, by nieść pomoc humanitarną. Jego przysięga zostaje poddana próbie przez rzeczywistość “szarej strefy”.

WYSTAWA CODZIENNOŚĆ

Fotografie zebrane na wystawie to prace młodych ludzi pochodzących z Ukrainy, które zostały wyłonione w konkursie. Naszym celem była aktywizacja dzieci i młodzieży ukraińskiej, próba zrozumienia jak wygląda perspektywa przyjazdu do Polski i tworzenia tu swojego świata.

Godzinowy harmonogram znajduje się na afiszu.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja You Plan Culture, www.youplanculture.com
Partnerem wydarzenia jest Muzeum Emigracji w Gdyni, www.polska1.pl
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Radio MORS jest patronem medialnym wydarzenia.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Karol Stachowicz
Treść wprowadzona przez: Karol Stachowicz