fbpx Festiwal filmowy Euroshorts po raz 27 | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Festiwal filmowy Euroshorts po raz 27

Plakat Euroshorts58 filmów krótkometrażowych z całego świata można będzie zobaczyć na festiwalu Euroshorts 2018 Młodzi filmowcy, który rozpocznie się 26 listopada w Gdańsku. Wstęp na projekcje, koncerty i do klubu festiwalowego jest wolny, a widzowie, którzy obejrzą i ocenią wszystkie filmy, mogą wygrać 500 zł.

Festiwalowy tydzień rozpocznie się w znanej gdańskiej Bibliotece pod Żółwiem polskim filmem "Pani Minister tańczy" (1937) w reżyserii Juliusza Gardana, który działał w okresie międzywojennym (w trakcie realizacji miał 36 lat). Gościem specjalnym wydarzenia będzie piosenkarka i aktorka Tola Mankiewiczówna (1900-1985), z którą widzowie będą mogli zrobić "selfie".

W kolejnych dniach najnowsze filmy krótkometrażowe filmowców-debiutantów z 29 krajów będą walczyć o nagrodę główną, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska, nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Filmy z naszego konkursu to kilkadziesiąt fascynujących spojrzeń na świat, na miłość, na kino. W tym roku wyróżnia je coś, co można nazwać "przekraczaniem granic". Młodzi twórcy mają silną potrzebę zamanifestowania swego światopoglądu. Uwielbiam ich szczerość, ambicję i odwagę” - mówi Kaja Wilengowska, filmoznawczyni, główna selekcjonerka festiwalu.

Autorów wielu z filmów można będzie spotkać w Gdańsku, w Bibliotece "Filii Gdańskiej" przy ul. Mariackiej, w Nadbałtyckim Centrum Kultury i klubie festiwalowym - Klubogalerii NAGU, wśród obrazów - dźwigów stoczniowych, stworzonych przez Agnieszkę Nagórską.

Dla osób zainteresowanych tworzeniem dźwięku organizatorzy festiwalu przygotowali konkurs na mini-słuchowisko, poświęcony pamięci zmarłego w 2016 roku reżysera radiowego Jerzego Tuszewskiego, współzałożyciela pierwszego polskiego DKF-u w Warszawie (w 1955 r). Aby wygrać, należy zrealizować 5-minutowy materiał dokumentalny, nawiązujący do tematu: „film krótkometrażowy, widzowie i twórcy”. Partnerem konkursu jest Radio Uniwersytetu Gdańskiego – MORS, które wyemituje wyróżnione prace.

Z myślą o najmłodszych widzach odbędą się warsztaty plastyczno-językowe „Afrykańska przygoda Hani”. Natomiast miłośnicy tajemnic Gdańska będą mogli realizować 2-minutowe filmy, poświęcone ulicom miasta, w ramach projektu Filmujemy Gdańsk! 7.

Finał festiwalu i wręczenie nagród, 1 grudnia 2018 r. w Ratuszu Staromiejskim NCK poprzedzi premiera słynnej taśmy  "Amerykański Film Reklamowy 2018" – wyboru najlepszych światowych filmów reklamowych z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku – oraz koncert poznańskiej grupy Abstract Kultur pod hasłem "Wspominając Stanleya Kubricka - Tribute to Stanley Kubrick". Koncert przygotowała znana trójmiejska wytwórnia muzyczna - Nasiono Records.

Plakat z Tolą MankiewiczównąPo premierowym tygodniu na Wybrzeżu - wydarzenia festiwalowe przeniosą się do Warszawy, Zielonej Góry i Katowic.

W Warszawie czeka nas wyjątkowe wydarzenie - warsztaty dubbingu filmowego, prowadzone przez legendarną czeską reżyserkę - Olgę Walló.

Informacje o festiwalu można znaleźć na stronach:

euroshorts.pl

facebook.com/euroshorts

twitter.com/euroshorts

filmujemy-miasta.pl/gdansk

Konkurs: 58 filmów z 29 krajów

Afganistan, Australia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Indie, Iran, Izrael, Japonia, Kanada, Niemcy, Nowa Zelandia, Pakistan, Polska, Rosja, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, USA

27 Międzynarodowy Festiwal Filmowy EUROSHORTS 2018 Młodzi filmowcy, Gdańsk 26.11 – 2.12.2018, Warszawa, Katowice, Zielona Góra

Projekt realizowany w ramach 100-lecia odzyskania niepodległości i Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Patronat honorowy Prezydent Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego

Współfinansowanie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Województwo Pomorskie, Klinika Stomatologiczna Renaty Dublickiej

Partnerzy AICP – Association of Independent Commercial Producers - New York, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Klubokawiarnia NAGU, Nasiono Records, BWA Zielona Góra, Czeskie Centrum w Warszawie, Warsztat Warszawski, Galeria Bielska BWA, Kinoteatr Projekt, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, Festiwal Busho w Budapeszcie, Filmoteka Narodowa, Kino Kosmos w Katowicach, Kino KDK – Kutno, O!PLA, Krowarzywa, Manekin

Patronat medialny Radio Gdańsk, gdansk.pl, FilmFreeway, Radio Uniwersytetu Gdańskiego MORS, KINO, trojmiasto.pl

Organizator Fundacja Młodego Kina.

poniedziałek, 29 października 2018 roku, 11:22