Rozstrzygnięcie konkursu Moje studia w pandemii
Drodzy uczestnicy konkursu Moje studia w pandemii #studiawpandemii, gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi, pomysłowości, talentu oraz tego, że zechcieliście podzielić się z nami i ze sobą nawzajem studenckim życiem w nietypowej, nienormalnej, a może już normalnej sytuacji, w której przyszło Wam studiować i pracować, zmagać się z codziennością, pozbawioną dobrze pojętej rutyny, a może wymagającej tworzenia nowej.
Gratulujemy Wam nie tylko znakomitych tekstów, ale także podejmowania pierwszych wyzwań prawdziwej dojrzałości, samodyscypliny czy smakowania specyficznie ukształtowanej przez pandemię wolności. Odważnie zmagaliście się, w wymagającej i w pewien sposób ograniczonej formie felietonu reportażowego, z doświadczeniami: bezsilności, spadków nastroju, samotności, ale podejmowaliście także nowe wyzwania m.in. odkrywając na nowo rodzinne strony, ciesząc się z tego, co tu, i teraz, karmiąc gołębie, rozmawiając z kotem, rozwijając się życiowo i intelektualnie, ze zdumieniem spostrzegając na przykład, że bohaterowie filmów na Netflixie nie noszą maseczek (pierwszy dowód na to, że nienormalne staje się normalne).
Być może jest tak, jak przestrzega nas słowami Czesława Miłosza laureatka I nagrody w konkursie Moje studia w pandemii Martyna Koszela, że Innego końca świata nie będzie:
„I tak właśnie trwasz, człowiecze z początku wieku: z wielkim żalem nad sobą, bólem pleców, zepsutym mikrofonem i czterema kubkami, których nie miałeś siły znieść do kuchni. Innego końca świata nie będzie”…
A być może trzeba trwać w nadziei, którą wyrażamy słowami wyróżnionej w konkursie Sylwii Kordalskiej:
„Wiem, że jeszcze przyjdzie czas, kiedy będę mogła odwiedzić swój wydział wypełniony po brzegi studentami. Póki co przetrwajmy z uśmiechem semestr zimowy i dajmy czadu podczas sesji egzaminacyjnej”!
No niestety, jak śpiewa czeski bard Jaromir Nohavica: „Człowiek nigdy nie wie, co go czeka…”, jedno jednak jest pewne – daliście radę „podzielić się sobą” w konkursie, którego plon w postaci 30 inspirujących, pomysłowych, pełnych nadziei i zwątpienia tekstów, jest doprawdy znakomity. Jesteśmy pewni, że ów twórczy wysiłek jest bardzo dla naszej społeczności cenny i ze wszech miar godny kontynuowania w kolejnych edycjach konkursu.
Wszystkim laureatom, wyróżnionym i tym, których teksty nie zostały tym razem docenione, życzymy odwagi i chęci podejmowania kolejnych prób literackich. Jesteście bowiem naprawdę świetni!
Werdykt Jury konkursu Moje studia w pandemii w składzie: dr hab. Izabela Morska, amerykanistka, pisarka i wykładowczyni w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym, autorka podręcznika twórczego pisania i bestsellerowej powieści „Znikanie”, wielokrotnie nagradzana, nominowana do wielu prestiżowych nagród literackich m.in.: Angelus, Nike i Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza; dr hab. Joanna Jereczek-Lipińska, prof. UG, romanistka, prodziekan ds. Umiędzynarodowienia i Rozwoju Wydziału Filologicznego UG oraz dr Anna Malcer-Zakrzacka, redaktor strony internetowej Wydziału Filologicznego, po odbyciu wnikliwych studiów, dyskusji i narad nad tekstami, postanowiło przyznać:
- I nagrodę Martynie Koszeli m.in.: za ekspresję,
- II nagrodę Bernardowi Orlikowskiemu m.in.: za metaforę,
- III nagrodę Zuzannie Stępińskiej m.in.: za przekonującą wizję rzeczywistości i sympatyczny portret kota,
oraz 3, nieprzewidziane wcześniej regulaminem, a spowodowane niezwykle wysokim i wyrównanym poziomem konkursu, równorzędne wyróżnienia książkowe:
Nagrodzone teksty można przeczytać w linkach klikając w nazwisko Lauratki lub Laureata oraz na Instagramie @filologicznyug. W galeria zdjęcia Nagrodzonych i Wyróżnionych.
Na konkurs oficjalnie wpłynęło 30 prac. Wszystkim laureatom konkursu, wyróżnionym i niewyróżnionym serdecznie gratulujemy, życząc samych jasnych stron studiowania oraz literackiego flow!
Fundatorem głównych nagród w konkursie jest restauracja Olivia Top Sp. z o.o. Dziękujemy!
Patronami: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Prorektor ds. Studenckich UG, dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG.
Nagrody można odbierać od 14 grudnia w dni powszednie w Biurze Dziekana Wydziału Filologicznego, ul. Wita Stwosza 51, p. 015. Na życzenie nagrody mogą zostać wysłane pocztą po zgłoszeniu tej prośby na adres malcer@ug.edu.pl
W konkursie zostały przyznane trzy nagrody:
I nagroda: 1,5 godzinna konsultacja na tematy literackie ze znaną pisarką Izabelą Morską przy kolacji na tarasie widokowym Olivia Star Top 32. piętro, z którego roztacza się zachwycająca panorama Trójmiasta oraz 5 książek reporterskich i książek polskich i zagranicznych pisarzy m.in. noblistów,
II nagroda: 1 dwuosobowy bilet z konsumpcją (pizza) na taras widokowy Olivia Star Top oraz 4 książki reporterskie i książki polskich i zagranicznych pisarzy m.in. noblistów,
III nagroda: 1 dwuosobowy bilet z konsumpcją (pizza) na taras widokowy Olivia Star Top oraz 3 książki reporterskie i książki polskich i zagranicznych pisarzy m.in. noblistów.
Fundatorem Nagród na tarasie widokowym jest Olivia Star Top Sp. z o.o. Dziękujemy!
Wasze posty będą publikowane i promowane na profilu instagramowym Wydziału Filologicznego @filologicznyug, a także na wydziałowym FB i stronie Wydziału Filologicznego.
Patronat honorowy: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia
Organizatorzy:
- Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego
- Koło Naukowe Dziennikarstwo Internetowe i Social Media. Kontakt: dr Anna Malcer-Zakrzacka, e-mail: malcer@ug.edu.pl
Inspiracja:
Inspiracją naszego konkursu jest konkurs #małekroki zorganizowany przez Komisję Europejską przedstawicielstwo w Polsce. Dziękujemy za zgodę na czerpanie z dobrych wzorów #małekroki. Jednocześnie zalecamy Uczestnikom zajrzeć na stronę konkursu i przeczytać rady znakomitego polskiego reportera Mariusza Szczygła na temat: Jak napisać dobry felieton reporterski: https://malekroki.eu/ Bezcenne!
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin
Treść wprowadzona przez: Marta Demartin
Ostatnia modyfikacja:
poniedziałek, 7 grudnia 2020 roku, 17:07Data publikacji:
poniedziałek, 7 grudnia 2020 roku, 17:01