Przed nami XIII Konferencja Fundacji Court Watch Polska. Porozmawiajmy o wyzwaniach polskich sądów z perspektywy obywateli

– Stosowanie tymczasowych aresztowań stanowi w Polsce nawracający problem. Jest to najsurowszy środek zapobiegawczy w postępowaniu karnym. Choć orzekany wobec osób, którym nie udowodniono winy, to wiążący się z pozbawieniem wolności i izolacją w reżimie dużo dotkliwszym niż ten, który stosowany jest jako kara pozbawienia wolności. W ostatnich latach zaobserwowaliśmy prawie dwukrotny wzrost liczby osób tymczasowo aresztowanych. Dlatego wciąż powracamy do tego tematu w naszych badaniach – podkreśla Bartosz Pilitowski, Prezes FCWP.
W grudniu 2019 zespół Fundacji Court Watch Polska opublikował raport z największych ogólnopolskich badań aktowych stosowania tymczasowych aresztowań. Przedstawione wtedy wnioski i rekomendacje zostały opracowane na podstawie empirycznego badania przeprowadzonego na bezprecedensową skalę. Badacze Fundacji przeanalizowali akta – pochodzące z kilkudziesięciu sądów w całej Polsce – ponad 300 losowo wybranych spraw karnych z lat 2016-2018, w których stosowano tymczasowe aresztowanie. Teraz poszli o krok dalej i zbadali praktykę wnioskowania i orzekania kilkuset prokuratorów i sędziów z reprezentatywnej ogólnopolskiej próby kilkudziesięciu sądów oraz prokuratur. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane nieznane wcześniej analizy rzucające nowe światło na przyczyny rosnącej w ostatnich latach liczby osób tymczasowo aresztowanych w Polsce.

– To ważne źródło informacji, które pozwala społeczeństwu na śledzenie procesów sądowych i monitorowanie działalności sądów. Okazuje się szczególnie przydatne do oceny nowych rozwiązań wprowadzanych w sądach, jak na przykład rozpraw zdalnych, w których od czasu pandemii uczestnicy mogą brać udział z domu przez Internet. W ciągu ostatniego roku wolontariusze Fundacji obserwowali kilkaset takich posiedzeń i możemy już wyciągnąć na tej podstawie pewne wnioski – podkreśla Daria Hofman, Dyrektor Zarządzająca FCWP.
Podczas paneli dyskusyjnych eksperci podzielą się wiedzą na temat wykorzystania posiedzeń zdalnych w praktyce prawniczej i dla dobra wymiaru sprawiedliwości. Warto podkreślić, że Fundacja Court Watch Polska to organizacja zaangażowana w promowanie transparentności i sprawiedliwości proceduralnej w polskim systemie prawym.
– Nasza konferencja stanowi doskonałą okazję dla decydentów, sędziów i innych prawników, aktywistów oraz osób zainteresowanych wymiarem sprawiedliwości, by poszerzyć swoją wiedzę, wymienić poglądy i zdobyć nowe perspektywy na istotne kwestie prawne – mówi Piotr Sołowij, prawnik Fundacji i prowadzący panel nt. posiedzeń zdalnych po nowelizacji k.p.c.
XIII Konferencja Fundacji Court Watch Polska odbędzie się 29 września 2023 roku, godz. 10.00 – 15.00 w Warszawie i online na platformie YouTube. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w tym ważnym wydarzeniu. Rejestracja jest już otwarta, a szczegółowy program i informacje dostępne są na stronie internetowej Fundacji:

10.00 – 10.15: Otwarcie konferencji i powitanie gości
10:15 – 10:45: Prezentacja stanu przestrzegania zasady jawności oraz wyników obserwacji rozpraw stacjonarnych i zdalnych w ramach Obywatelskiego Monitoringu Sądów
10:45 – 11:00: Wręczenie wyróżnień dla najaktywniejszych wolontariuszy i podziękowania partnerom Fundacji
11.00 – 12.30: Panel 1. Posiedzenia zdalne po nowelizacji k.p.c. Jak wykorzystać je najlepiej w praktyce prawniczej i dla dobra wymiaru sprawiedliwości?
12.30 – 13.00: Przerwa kawowa
13.00 – 13.30: „Statystyki, paragrafy i pluskwy – trzy perspektywy stosowania tymczasowych aresztowań w Polsce” – prezentacja raportu z najnowszych badań Fundacji Court Watch Polska
13.30 – 15.00: Panel 2. Do jakiego modelu stosowania tymczasowego aresztowania i jakimi środkami powinniśmy dążyć w Polsce? Dyskusja na kanwie wyników badań
15.00 Zakończenie konferencji
Informacja dla członków samorządu adwokackiego: Komisja Doskonalenia Zawodowego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej potwierdziła, że za udział w XIII Konferencji FCWP uczestnik może otrzymać 5 punktów szkoleniowych. Ponadto, organizatorzy zachęcają uczestników, by uwzględnić swój udział w planach doskonalenia zawodowego. Fundacja zapewnia zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w wydarzeniu.
Radio MORS jest patronem medialnym wydarzenia.
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Karol Stachowicz
Treść wprowadzona przez: Karol Stachowicz
Ostatnia modyfikacja:
piątek, 22 września 2023 roku, 8:40Data publikacji:
piątek, 22 września 2023 roku, 8:38