Praca w grupie – tak czy nie?
Już od dłuższego czasu uczelnie kładą duży nacisk na pracę w grupie, na rozwijanie kompetencji społecznych. Jedni studenci są wprost stworzeni do pracy w grupie, a drudzy wręcz przeciwnie – na myśl o tym niemalże dostają drgawek. Niektórzy wolą działać zespołowo, niektórzy indywidualnie. Wszystko ma swoje wady i zalety. Co może dać Ci praca w zespole, a w czym może Ci ona przeszkodzić?
Owszem, pracując nad projektem w pojedynkę unikasz kłótni, a cała odpowiedzialność spoczywa na Tobie. Pamiętaj jednak, że co kilka głów to nie jedna – a to oznacza więcej pomysłów i kreatywnych rozwiązań. Jeden członek grupy może mieć bardziej rozwinięte umiejętności analityczne, inny z kolei może lepiej zarządzać i koordynować pracą innych. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – i tak finalnie za realizację zadania odpowiadają wszyscy. Co więcej, pracując razem jesteście w stanie podjąć się trudniejszego i bardziej złożonego projektu. Możecie wtedy podzielić go na kilka mniejszych zadań – każda osoba będzie odpowiedzialna za daną "działkę". Każdy człowiek jest inny, każdy ma inny charakter. Niektórzy są bardziej pracowici, inni mniej. To z kolei prowadzi do tego, że część grupy może być bardziej zaangażowana w projekt, a część nie. Wtedy kluczową rolę odgrywa wybrany wcześniej lider zespołu – to on powinien pokierować pracami grupy tak, aby task został wykonany odpowiednio i w terminie. Współpraca działa także motywująco na każdego członka zespołu! :)
Podczas kilku etapów projektu będziecie musieli korzystać z różnych źródeł informacji. Jednym z takich źródeł jest portal Notatek.pl , który w swoich zasobach posiada materiały z nauk społecznych, ekonomicznych, technicznych, prawnych itd. Pamiętaj, że w projekcie pomoże Ci Notatek! :)