Wyjazd studentów historii sztuki do Niemiec
25.04. – 05.05.2015. kilkunastoosobowa grupa studentów historii sztuki odbyła wizytę studyjną w Niemczech. Celem wyjazdu finansowanego z grantu uzyskanego z Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) było zapoznanie się ze sztuką i kulturą miast nad Renem oraz nawiązanie bezpośrednich kontaktów ze studentami historii sztuki kilku ośrodków akademickich w Niemczech.
Wyjazd odbył się w ramach zajęć fakultatywnych dotyczących „Architektury i sztuki nad Renem. Pomiędzy Kolonią, Moguncją i Spirą” i został zorganizowany przez Instytut Historii Sztuki UG pod kierunkiem profesora Christophera Herrmanna. Z ramienia Instytutu opiekę merytoryczną sprawował również dr Jacek Bielak. Jedenastodniowy program zakładał nie tylko zwiedzanie najważniejszych miast regionu (muzea, kościoły, budowle architektury świeckiej), ale również poznanie fortyfikacji i zamków wzdłuż Renu. Służyła temu wizyta w Koblencji oraz w „Europejskim Instytucie Badań Zamków” mającym siedzibę w Braubach. Trasa była niezwykle urozmaicona, mniej dostępne zabytki wymagały niekiedy dobrej kondycji fizycznej (zamek Marksburg) oraz użycia różnych środki transportu (np. podróż promem między Kaub i Bingen). Pierwsze trzy dni były jednak przeznaczone na poznanie Kolonii. W tym założonym przez Rzymian mieście - prócz katedry - duże wrażenie wywarł mało znany polskim odbiorcom typ muzeum, które w całości poświęcone jest dziejom nowoczesnego wzornictwa (Muzeum Sztuki Użytkowej). W niemal wszystkich odwiedzanych placówkach naukowych i muzealnych grupę oprowadzali wybitni specjaliści – historycy sztuki z Niemiec.
Drugą część wyjazdu zdominowały średniowieczne katedry i architektura miejska (Moguncja, Wormacja, Spira), co uzupełniło zróżnicowany obraz sztuki nad Renem. Na trasie objazdu studenci Uniwersytetu Gdańskiego przygotowali i wygłosili wcześniej przygotowane referaty lub wysłuchali prelekcji polskich opiekunów (Ingelheim, Eberbach, Oppenheim).
Istotnym elementem wyjazdu były spotkania na uniwersytetach, które pomogły zawiązać wiele nowych kontaktów i zachęciły do studiowania na uczelniach partnerskich w ramach programu Erasmus. Prezentacjom Instytutów Historii Sztuki w Kolonii i Moguncji towarzyszyła krótka wizyta w mogunckim Polonicum, gdzie naucza się cudzoziemców języka polskiego. Z pozostałych wizyt w placówkach kulturalnych warto dodać, że studenci mieli możliwość zapoznania się ze sposobem funkcjonowania nowoczesnego centrum medialnego, czemu służyła wizyta w siedzibie niemieckiej telewizji ZDF.
Wyjazd zakończyło wspólne spotkanie integracyjne, które odbyło się po wykładzie, a następnie prezentacji najnowszej, dwutomowej, książki profesora Christophera Herrmanna nt. średniowiecznej architektury w Polsce („Mittelalterliche Architektur in Polen”). Według zgodnej opinii uczestników i organizatora wyjazdu było to bardzo owocne przedsięwzięcie, a współpraca z niemieckimi partnerami będzie kontynuowana. Planowana jest m.in. rewizyta niemieckich studentów i historyków sztuki w celu poznania zabytków w Polsce.
Fotorelacja z wyjazdu na stronie Wydziału Historycznego UG