Muzeum POLIN zaprasza studentów
Tego lata studenci mogą wziąć udział w dwóch międzynarodowych programach edukacyjnych realizowanych w Muzeum POLIN. Pierwszym z nich jest szkoła letnia dla studentów z Polski, Izraela i Niemiec, drugi – to wymiana ze studentami z Izraela. Rekrutacja trwa!
POLIN Meeting Point – Szkoła Letnia
Zapraszamy studentów do wzięcia udziału w międzynarodowej letniej szkole Muzeum POLIN w dniach 16-30 sierpnia 2015 r. Do szkoły mogą zgłaszać się studenci z Polski, Niemiec i Izraela, którzy chcą wspólnie zgłębić zagadnienia związane z pamięcią o II wojnie światowej i narodowych narracjach dotyczących jej zakończenia.
Interdyscyplinarny program pozwoli uczestnikom na otwartą dyskusję z rówieśnikami i zaproszonymi wykładowcami z Polski, Izraela i Niemiec, wśród których znajdą się między innymi dr hab. Jolanta Żyndul z Muzeum POLIN i prof. dr hab. Bianka Pietrow-Ennker z Uniwersytetu w Konstancji. W czasie zajęć na wystawie stałej Muzeum POLIN, wizyt studyjnych w miejscach pamięci i muzeach (w Warszawie i w Krakowie), warsztatów i wykładów, studenci poznają różne perspektywy w badaniu historii II wojny światowej w swoich krajach. Zwieńczeniem pracy będą projekty artystyczne, przygotowane pod okiem Krystyny Piotrowskiej, artystki i kuratorki.
- Uczestnicy szkoły letniej zmierzą się m. in z analizą różnych tekstów źródłowych (wspomnień, relacji, literatury, fotografii i filmu). Przyjrzą się narracjom historycznym, pamięciom społecznym, wypowiedziom artystycznym dotyczącym końca II wojny światowej oraz sposobów jej upamiętniania. Mamy nadzieję, że program zainteresuje studentów różnych kierunków, co pozwoli nam spojrzeć na historię z różnych perspektyw – mówi Magda Dopieralska, koordynatorka projektu.
Udział w szkole jest bezpłatny dzięki wsparciu Fundacji Rodziny Nissenbaumów. Koszty transportu oraz pobytu (zakwaterowania i wyżywienia) pokrywa organizator. Wszystkie zajęcia odbywać się będą w języku angielskim.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy wysłać do 10 czerwca 2015 roku. Rekomendacje – do 15 czerwca. Więcej informacji oraz dokumenty aplikacyjne można znaleźć na stronie poświęconej POLIN Meeting Point: www.polin.pl/pmp.
Polsko-Izraelska Wymiana Młodzieży
Co roku w okresie letnim studenci z Izraela spotykają się ze studentami z Polski podczas twórczych działań. Przez dwa tygodnie w Muzeum POLIN uczestnicy realizują projekty edukacyjno-artystyczne oraz poznają historię swoich narodów i kultur. Następnym etapem projektu jest wyjazd polskich uczestników na 3-miesięczne stypendia na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Bogata oferta edukacyjna uniwersytetu pozwala na wybranie przedmiotów ukierunkowanych według indywidualnych zainteresowań. Studenci mają również możliwość uczestnictwa w kursie języka hebrajskiego.
W tegorocznej edycji programu uczestnicy będą poznawać oraz poddawać krytycznej analizie wystawę stałą Muzeum POLIN, wezmą udział w warsztatach antydyskryminacyjnych oraz warsztatach multimedialnych, podczas których będą realizować projekty związane z Muzeum – mówi Anna Majewska, koordynatorka projektu.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy wysłać do 7 czerwca 2015 roku, rekomendacje można dosłać do 15 czerwca. Więcej informacji oraz dokumenty aplikacyjne można znaleźć na stronie poświęconej programowi: www.polin.pl/piye.