Transgenderyzm ryb w Kawiarni Naukowej
Prof. dr hab. Ewa Kulczykowska z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie w ramach cyklu spotkań w Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent w Sopocie wygłosi wykład popularnonaukowy: "Transgenderyzm" ryb: neurohormony, płeć, zachowania seksualne i rozrodcze”. Spotkania są organizowane w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki i tym razem zaplanowane jest na 26 listopada o godz. 18:00.
Wykład przybliży naukowe podstawy zachowań seksualnych i rozrodczych ryb, których szeroka gama może zadziwiać. Jakie czynniki decydują o pojawianiu się konkretnych zachowań, czy można nimi sterować, czy zachowania te są ściśle związane z określoną płcią, czy u kręgowców niższych, jak ryby, zachowania seksualne można oddzielić od rozrodczych? Dyskusja może być nawet ciekawsza niż wykład.
Profesor Ewa Kulczykowska, rodowita warszawianka i absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, z czego jest dumna, rozpoczynała swoją drogę naukową z wyboru, jako fizjolog nerek robiąc doktorat w Instytucie-Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN im. M. Mossakowskiego w Warszawie. Potem zaliczyła epizod naukowy, jako radiobiolog w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie (takie to były lata 80-te!), a po przeprowadzce do Gdyni (mąż + mieszkanie!), epizod dydaktyczny, jako fizjolog wśród farmakologów na Akademii Medycznej w Gdańsku. Od 25 lat zajmuje się fizjologią organizmów morskich (początkowo w Centrum Biologii Morza PAN a obecnie w Instytucie Oceanologii PAN), co stało się przez przypadek, w wyniku zakrojonych na szeroką skalę i zakończonych powodzeniem poszukiwań ciekawej pracy naukowej w Trójmieście (początek lat 90-tych!). Obecna pasja to badanie i wyjaśnianie mechanizmów stojących u podstaw niezwykłych zachowań ryb. Ewa Kulczykowska przyznaje, że z wiekiem coraz bardziej lubi mówić „ludzkim” językiem o trudnych zagadnieniach naukowych i angażować się w popularyzowanie nauki, ostatnio także, jako członkini Rady Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN. W Instytucie Oceanologii PAN kieruje Pracownią Fizjologii Organizmów Morskich.
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.
Patroni medialni Bałtyckiego Festiwalu Nauki:
- Radio Gdańsk
- Gazeta Wyborcza Trójmiasto
- Portal Regionalny trojmiasto.pl
- Portal Województwa Pomorskiego Pomorskie.eu
Patronaty mediów akademickich:
- Naukowa Interaktywna Telewizja HD - CI TASK
- Radio MORS.
dr Tadeusz Zaleski