Co ćwierka w Centrum Hewelianum
Od 15 grudnia w Centrum Hewelianum ze zdwojoną siłą rozbrzmiewać będą ćwierkania, pohukiwania, gwizdy oraz inne odgłosy wydawane przez skrzydlatych mieszkańców pofortecznego parku. Poznać można także ptasie menu, lecznicze właściwości roślin, tropy zwierząt i wiele innych, przyrodniczych ciekawostek. Wszystko to dzięki zakończonej właśnie realizacji kampanii edukacyjnej „Bioróżnorodność Pofortecznego Parku Edukacyjnego w Centrum Hewelianum”, współfinansowanego w formie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Teren Centrum Hewelianum obejmuje obszar ponad 20 hektarów dawnego militarnego fortu wraz z zespołem parkowym. Oprócz interaktywnych i multimedialnych wystaw zlokalizowanych w zabytkowych obiektach, wycieczka po Centrum Hewelianum to idealna propozycja na aktywny wypoczynek i lekką formę rekreacji.
- To tutaj przed zgiełkiem miasta chroni się wiele rzadkich gatunków zwierząt, niezwykle bogata jest także flora parku - opowiada Przemysław Guzow, Dyrektor Centrum Hewelianum. Dbając o tę bioróżnorodność staramy sią także wprowadzać udogodnienia dla osób korzystających z naszego terenu - dodaje.
Od 15 grudnia można podziwiać nową atrakcję, a to za sprawą zakończonej właśnie realizacji kampanii edukacyjnej. Jej efektem jest sześć wielkoformatowych tablic zlokalizowanych w tzw. „Suchej Fosie”, czyli na drodze prowadzącej do Kaponiery Południowej. Dzięki nim dowiemy się m.in., jakie rzadkie gatunki ptaków spotkamy spacerując po parku. To jednak nie koniec niespodzianek - interaktywna aplikacja pozwoli obejrzeć przedstawiciela wybranego gatunku z bliska i… usłyszeć jego śpiew! Na kolejnych tablicach zobaczymy ptasie menu, dowiemy się dlaczego owady mieszkają w hotelach, obejrzymy z bliska pomniki przyrody oraz złapiemy trop kaczki, jeża, wrony czy lisa. Zeskanowanie kodu QR umieszczonego na tablicach umożliwi z kolei stworzenie karmnika dla ptaków lub pozwoli przygotować leczniczą miksturę.
Częścią kampanii były także warsztaty, podczas których goście Centrum Hewelianum budowali m.in. hotele dla owadów. Cenne informacje oraz ciekawostki znaleźć można także w wydawnictwie towarzyszącym akcji, dostępnym w recepcji Centrum Hewelianum i na stronie www.hewelianum.pl.
- Cel jest jeden - chcemy pokazać, jak niezwykły i przyrodniczo bogaty jest teren Centrum Hewelianum. Mamy nadzieję, że tablice zachęcą osoby spacerujące po parku, by z jeszcze większą uwagą i zachwytem przyjrzały się otaczającej przyrodzie - mówi Przemysław Guzow.
Realizacja projektu pn. „Bioróżnorodność Pofortecznego Parku Edukacyjnego w Centrum Hewelianum” miała na celu zwiększenie wśród mieszkańców województwa pomorskiego, w tym wśród odwiedzających Centrum Hewelianum, wiedzy na temat różnorodności gatunków roślin i zwierząt występujących w parku oraz form ochrony stosowanych na jego obszarze. Projekt współfinansowany był ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.