Sukces studentów Wydziału Zarządzania w konkursie Microsoft Imagine Cup 2016
Wirtualny przewodnik prowadzący do najciekawszych miejsc i zabytków w danym mieście oraz mobilna gra typu RPG wykorzystująca pozycję GPS uczestnika – to dzięki tym pomysłom gdańscy studenci znaleźli się w gronie najlepszych na świecie drużyn z wyróżnionymi projektami w konkursie Microsoft Imagine Cup 2016. Oba zespoły są jedynymi z Polski, które zaszły tak wysoko w rywalizacji. W ich skład wchodzą członkowie Koła Naukowego Informatyki Lider, studiujący na innowacyjnej, magisterskiej specjalności na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego – Aplikacje Informatyczne w Biznesie (AiB).
15 stycznia opublikowano wyniki Design Challenge – współzawodnictwa w ramach Microsoft Imagine Cup 2016, największego na świecie konkursu informatycznego dla studentów. W trzech kategoriach konkursowych (Gry, Innowacje, Projekty społeczne) wytypowano po 10 najlepszych projektów z całego świata. W gronie najlepszych znalazły się aż dwa z Polski. Oba zespoły tworzą członkowie Koła Naukowego Informatyki Lider (którego opiekunem dr Jacek Maślankowski z Katedry Informatyki Ekonomicznej), studiujących na innowacyjnej, magisterskiej specjalności na Wydziale Zarządzania UG – Aplikacje Informatyczne w Biznesie (AiB).
W kategorii Innowacje wyróżniono VeniVidi, projekt drużyny Duo (Piotr Małecki z Uniwersytetu Gdańskiego i Małgorzata Rymkiewicz z Politechniki Gdańskiej, wcześniej z Uniwersytetu Gdańskiego). Aplikacja to wirtualny przewodnik prowadzący do najciekawszych miejsc i zabytków w danym mieście oraz, dodatkowo, angażujący użytkowników na zasadzie grywalizacji. Zwiedzając i poznając historię miast, turyści mogą zyskać zniżki na menu w wybranych lokalach.
W kategorii Gry wyróżnienie zdobył projekt Mechatrek drużyny GPeSsence (Angelika Teclaw, Dariusz Grudzień, Paweł Wolski i Marek Jurczyński z Uniwersytetu Gdańskiego). To mobilna gra typu RPG (ang. role-playing game), wykorzystująca pozycję GPS uczestnika. Zależnie od lokalizacji, w wybranych miejscach mapy odkrywane są zadania, jakie może podjąć gracz, aby rozwijać swoją wirtualną postać.
Oprócz zdobycia dla Uniwersytetu Gdańskiego kolejnych punktów w rankingu uczelnianym Imagine Cup 2016 oraz otrzymania przez każdego członka drużyny wartościowego certyfikatu, zespoły uzyskają bezcenny feedback od międzynarodowego jury, co pozwoli udoskonalić projekty przed dalszymi etapami konkursu.
Imagine Cup to największy na świecie technologiczny konkurs dla studentów, organizowany przez firmę Microsoft, który daje szansę, aby zaistnieć w świecie najnowszych technologii jeszcze podczas studiów. W konkursie premiowane jest biznesowe podejście do projektu – autorzy najlepszych rozwiązań mają możliwość konsultacji i współpracy z firmami wprowadzającymi nowe rozwiązania technologiczne na międzynarodowe rynki.
Warto dodać, że w ostatnim rankingu uczelni konkursu Imagine Cup (z 2015 roku) Uniwersytet Gdański znajduje się na trzecim miejscu z łączną liczbą punktów – 1287. To najwyższa lokata wśród pomorskich uczelni.
Ranking Imagine Cup jest listą najlepszych uczelni startujących we wszystkich kategoriach konkursu. Zasady przyznawania punktów i ranking znajdują się na stronie:
https://www.microsoft.com/pl-pl/student/imagine-cup/ranking-uczelni.aspx
Specjalność Aplikacje Informatyczne w Biznesie, przygotowana wg autorskiego programu prof. Stanisława Wryczy, kierownika Katedry Informatyki Ekonomicznej, cechuje się znaczącym udziałem aktualnych tematycznie przedmiotów informatycznych, a także biznesowych, „miękkich” (np. praca zespołowa, negocjacje), języków angielskiego i chińskiego, wideokonferencji pracowników naukowych zagranicznych uczelni, jak uniwersytetów w Oxfordzie, Houston czy Turku. Studia na AiB ukierunkowane są na przygotowanie profesjonalistów w bardzo poszukiwanych na rynku pracy zawodach informatycznych, przede wszystkim programistów i programistów aplikacji mobilnych. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich Katedry Informatyki Ekonomicznej UG, programistów ze znanych pomorskich firm IT oraz wykładowców zagranicznych. W ostatnim semestrze studia odbywać się będą w trybie studiów dualnych, czyli w każdym tygodniu będą 2 dni zajęć dydaktycznych, po czym 3 dni praktyki w firmie lub dziale IT. Dobór płatnych praktyk miał miejsce na mini targach praktyk z udziałem studentów AiB, menedżerów oraz rekruterów firm i działów IT. Stworzenie specjalności Aplikacje Informatyczne w Biznesie (AiB) na WZ UG było możliwe dzięki dofinasowaniu z Funduszy Europejskich.