W Kawiarni Naukowej o zanieczyszczeniach wodnych
Kolejny wykład w ramach Kawiarni Naukowej, czyli cyklu popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki zaplanowano na 25 lutego (czwartek) na godzinę 18:00. Tym razem organizatorzy zaprosili prof. dr hab. inż. Jacka Namieśnika z Politechniki Gdańskiej, który poruszy temat „Trwałe zanieczyszczenia organiczne w ekosystemach wodnych. Problemy i wyzwania dla analityka”. Zainteresowanych zagadnieniem organizatorzy zapraszają do w Hotelu Rezydent w Sopocie, przy Placu Konstytucji 3 Maja 3.
Podejmowanie właściwych decyzji w zakresie zarządzania zasobami środowiskowymi i wyboru najlepszych zabiegów sozotechnicznych sprawia, że coraz większego znaczenia nabiera chemia środowiska, czyli opis stanu poszczególnych elementów środowiska nieożywionego jak i bioty oraz procesów fizykochemicznych i biochemicznych, które tam zachodzą.
Pierwszym krokiem w tym zakresie jest zawsze wykrycie, identyfikacja i ilościowe oznaczenie możliwie szerokiej gamy ksenobiotyków, które są obecne w danym elemencie środowiska.
W wystąpieniu zostaną przedstawione informacje na temat:
• klasyfikacji zanieczyszczeń obecnych w środowisku z uwzględnieniem różnych źródeł emisji, właściwości fizykochemicznych oraz toksykologicznych i ekotoksykologicznych trwałych zanieczyszczeń organicznych występujących w ekosystemach wodnych
• wyzwań i problemów związanych z analityką i monitoringiem trwałych zanieczyszczeń organicznych
• ciekawych rozwiązań metodycznych i aparaturowych, zapewniających możliwość uzyskania nowych informacji o źródłach, drogach transportu oraz procesach przemian i metabolizmie tej grupy trucizn środowiskowych.
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.
Patroni medialni Bałtyckiego Festiwalu Nauki:
* Radio Gdańsk
* Gazeta Wyborcza Trójmiasto
* Portal Regionalny trojmiasto.pl
* Portal Województwa Pomorskiego Pomorskie.eu
Patronaty mediów akademickich:
* Naukowa Interaktywna Telewizja HD - CI TASK
* Radio MORS.
Szczegóły w załączeniu i na stronach
http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/
https://www.facebook.com/Baltycki.Festiwal.Nauki/events
Relacje wideo z poprzednich spotkań można znaleźć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK.
dr Tadeusz Zaleski
Fot. Freeimages