70 lat gdańskiego ośrodka geograficznego na Uniwersytecie Gdańskim
Historia powojennej geografii w Gdańsku sięga roku 1946. W tym roku gdański ośrodek geograficzny obchodzi jubileusz 70-lecia. Na program jubileuszu składają się ogólnopolskie obchody Dnia Geografa, które w tym roku organizuje Instytut Geografii Uniwersytetu Gdańskiego i konferencja naukowa „Geografia wobec wyzwań współczesności” połączona ze specjalną sesją terenową w Stacji Limnologicznej Instytutu Geografii UG w Borucine. Z okazji jubileuszu powstała także publikacja „70 lat gdańskiego ośrodka geograficznego. Teraźniejszość i przeszłość”.
Czas: 22-23 kwietnia 2016 r.
Miejsce: Instytut Geografii Wydziału Oceanografii i Geografii UG, Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie, ul. Bażyńskiego (22 kwietnia) oraz Stacja Limnologiczna Instytutu Geografii UG w Borucine (23 kwietnia)
Organizatorzy: Instytut Geografii Uniwersytetu Gdańskiego
W ramach jubileuszu odbędzie się konferencja naukowa „Geografia wobec wyzwań współczesności”, której celem jest podsumowanie 70 lat działalności gdańskiego ośrodka geograficznego oraz wskazanie nowych obszarów zainteresowań badawczych i wizji dalszej działalności. Konferencja ma za zadanie również propagowanie znaczenia geografii w nauce polskiej oraz praktyce gospodarczej i życiu społecznym. W wydarzeniu udział zapowiedzieli przedstawiciele 8 ośrodków geograficznych w Polsce. Pierwszy dzień konferencji zaplanowano 22 kwietnia w Instytucie Geografii UG, a drugi, w sobotę 23 kwietnia, w Stacji Limnologicznej UG w Borucinie, gdzie odbędzie się sesja terenowa. Nie zabraknie wspomnień, wspólnych spotkań i będzie okazja do zwiedzania stacji.
Częścią jubileuszowych obchodów będzie również Ogólnopolski Dzień Geografa, który obchodzony jest 23 kwietnia, zaraz po Dniu Ziemi (22 kwietnia). W tym roku Komitet Nauk Geograficznych PAN powierzył misję organizacji tego święta Instytutowi Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Inicjatywa obchodów Ogólnopolskiego Dnia Geografa została zapoczątkowana w 2013 roku pod patronatem Komitetu Nauk Geograficznych PAN. Jej celem jest konsolidację środowiska, popularyzacja i uświadomienie społeczeństwu roli i znaczenia geografii jako nauki teoretycznej i aplikacyjnej oraz podniesienie rangi edukacji geograficznej na wszystkich szczeblach szkolnictwa.
Program jubileuszu znajduje się na stronie http://www.geo.ug.edu.pl/news.php
Z okazji jubileuszu przygotowana został również książka pt. „70 lat gdańskiego ośrodka geograficznego. Teraźniejszość i przeszłość” pod redakcją Jana A. Wendta. Publikacja obecnie dostępna jest w wersji elektronicznej: http://www.geo.univ.gda.pl/downloads/70_lat.pdf
Krótko o historii gdańskiego ośrodka geograficznego
Historia powojennej geografii w Gdańsku sięga roku 1946, kiedy w nowoutworzonym dwuletnim Pedagogium w Gdańsku-Oliwie, w budynku Liceum Ogólnokształcącego, powstała sekcja studiów geograficzno-przyrodniczych z Zakładem Geografii. Rok później Pedagogium przekształcono w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, w której powołano do życia Wydział Przyrodniczy z sekcją biologiczno-geograficzną. Przez kolejne lata zmieniał się wydział, a wraz z nim tryb nauki geografii – od 1967 roku kierunek Geografia funkcjonował w ramach Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. W 1970 roku Wydział wszedł w skład wydziałów tworzących nowopowstały Uniwersytet Gdański, a w 1985 roku przekształcono go w Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii. W 2008 r. wyłonił się obecnie funkcjonujący Wydział Oceanografii i Geografii. W 2015 roku Wydział Oceanografii i Geografii uzyskał prawo nadawania stopnia doktora habilitowanego z zakresu geografii.
W bieżącym roku akademickim 2015/2016 na Wydziale Oceanografii i Geografii na studiach I i II stopnia studiuje łącznie 313 osób. W okresie 70 lat studia na kierunku Geografia ukończyło około 3 tysięcy absolwentów.
Ważne miejsce w badaniach naukowych i kształceniu studentów odgrywa utworzona w 1959 roku w Borucinie nad Jeziorem Raduńskim Stacja Limnologiczna UG, w której podejmuje się badania nad jeziorami Pojezierza Kaszubskiego. Pełni ona również funkcję placówki terenowej kierunku Geografia.