Informatyczne specjalności na Wydziale Filologicznym
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego przygotowuje dwie nowe specjalności, które będą przygotowywały do podjęcia pracy w sektorze nowej technologii.
Kultura mediów elektronicznych i edycja stron internetowych to nowa specjalność na kierunku kulturoznawstwo. W przyszłym roku akademickim otrzymasz możliwość wyboru na studiach licencjackich nowej specjalności, oferującej kształcenie w zakresie praktycznej znajomości problematyki tak zwanych nowych mediów, w szczególności mediów społecznościowych. Specjalność Kultura mediów elektronicznych i edycja stron internetowych przybliża zagadnienia gier komputerowych oraz konsekwencje masowej digitalizacji życia i sztuki. Zdobędziesz umiejętność opracowania profesjonalnej witryny internetowej, zgodnej z obowiązującymi standardami technicznymi oraz pożądanym w dzisiejszych czasach wysokim estetycznym poziomem przekazu internetowego. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych informatyków, ludzi zajmujących się promowaniem własnej działalności artystycznej oraz przedsięwzięciami biznesowymi w Internecie. Przygotowanie własnej, profesjonalnej witryny internetowej będzie warunkiem zaliczenia tej specjalności.
Przetwarzanie języka naturalnego to międzyobszarowe studia II stopnia, realizowane na kierunku Filologia angielska w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki przy współpracy z Instytutem Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Najlepsi specjaliści z dziedziny językoznawstwa oraz informatyki wprowadzą Cię w tajniki tej wiedzy. Interesujesz się tym, jak działa język, lubisz analizować materiał językowy i rozumiesz potrzebę rozwoju nowych technologii z użyciem języka naturalnego to propozycja dla Ciebie. Jeśli jesteś po licencjacie i chcesz rozszerzyć zakres swoich kompetencji wybierz specjalność Przetwarzanie języka naturalnego. Musisz tylko zdać pisemny egzamin wstępny z języka angielskiego na kierunek Filologia angielska II stopnia na Wydziale Filologicznym UG. Nauczysz się wykorzystywać podstawowe zasoby i narzędzia lingwistyczne do przetwarzania języka naturalnego. Specjaliści z Instytutu Informatyki zadbają o to, abyś poznał podstawy programowania i narzędzia współczesnej informatyki, ze szczególnym naciskiem na praktyczne zastosowanie wiedzy i umiejętności. Jako absolwent tej specjalności jesteś przygotowany do pracy z nowymi technologiami, których kluczowym elementem jest język naturalny (m.in. syntezatory mowy, programy wykorzystujące język naturalny jako środek w komunikacji pomiędzy „komputerem” a jego użytkownikiem). Otwiera to szerokie możliwości ciekawej pracy w firmach, które pracują nad rozwojem nowych technologii, gdzie specjaliści informatycy współpracują z lingwistami w procesie tworzenia oprogramowania.