II etap Laboratorium Wydmowego
Stacja Biologiczna Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego uruchamia II etap „Laboratorium Wydmowego”. Celem projektu było utworzenie sztucznej wydmy, która ma służyć ochronie gatunków wydmowych, w tym gatunków chronionych, badaniom nad możliwościami przetrwania i rozwojem roślin występujących na podłożu piaszczystym (psammofitów) oraz celom edukacyjnym.
Projekt „Laboratorium Wydmowe” jest realizowany przez Stację Biologiczną od 2013 roku. Uroczyste otwarcie I etapu „Laboratorium Wydmowego” odbyło się 6 maja 2014 roku. W tym dniu posadzone zostały pierwsze gatunki roślin wydmowych: piaskownicy zwyczajnej, groszka nadmorskiego, bylicy polnej, kostrzewy poleskiej i kocanek piaskowych. Honorowy patronat nad projektem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, a partnerami przedsięwzięcia zostali: Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk SA i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.
W maju i październiku 2014 partnerzy Stacji wraz z pracownikami i studentami Wydziału Biologii UG wzięli udział w akcjach przesadzania gatunków wydmowych z terenu przeznaczonego pod rozbudowę Terminalu Kontenerowego. W 2015 roku na terenie sztucznej wydmy odbywały się zajęcia edukacyjno-dydaktyczne dla studentów oraz uczniów z Trójmiasta i okolic. Wykonywano niezbędne prace pielęgnacyjne i prowadzono badania w ramach pracy magisterskiej związanej z biologią i kondycją życiową metaplantowanych roślin (metaplantacja polega na przeniesieniu egzemplarzy roślin na nowe, niezagrożone miejsce).
Pod koniec 2015 roku powstał projekt „Laboratorium Wydmowe II” dotyczący rozbudowy i modernizacji otoczenia wydmy. Prace przy użyciu ciężkiego sprzętu trwały około miesiąca. Ściągnięto ponad 20-centymetrową warstwę gruntu, teren wyłożono geowłókniną i wysypano 3,5 tysiąca ton piasku nadmorskiego. A wszystko po to, aby sztuczna wydma i teren wokół niej jak najwierniej imitowały naturalne siedlisko nadmorskie. Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku rozpoczęła się budowa infrastruktury technicznej - pomostów i wygrodzenie terenu Laboratorium Wydmowego.
Celem edukacyjno-dydaktycznym „Laboratorium Wydmowego” jest zdobywanie wiedzy o gatunkach roślin typowych dla brzegu morskiego – ich przystosowaniach w budowie i funkcjach życiowych, znaczeniu w ekosystemie oraz w ochronie przyrody. Realizacja tego celu jest możliwa dzięki sztucznej wydmie, a odbywa się przez bezpośredni kontakt ze stworzonym siedliskiem.
dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
Na zdjęciu jeden z przesadzonych mikołajków nadmorskich Fot. Stacja Biologiczna Wydziału Biologicznego UG